Домашни средства за лечение на болка в зъба
Солена вода – Обикновена чаша топла солена вода може да помогне за облекчаване а болката в зъба. Сложете една супена лъжица сол в малка чаша топла вода. Задръжте течността в устата си максимално дълго време (колкото може да издържите), след което изплюйте. Повторете няколко пъти. Когато течността е в контакт със засегнатия зъб, ще извлече излишните течности от тъканите и ще намали отока на венците. Освен това соления разтвор се бори с бактериите, причиняващи инфекцията.
Кислородна вода – Задръжте малко количество кислородна вода (водороден прекис) в областта на болезнения зъб и жабурете няколко минути. Ако вкусът е трудно поносим може да разредите с малко вода.
Лед – Задържане на торбичка с лед върху бузата, в областта на болезнения зъб ще помогне за изтръпване на мястото. Ако това не помогне, опитайте противоположния начин – горещ компрес, но внимавайте да не изгорите кожата.
Алкохол – Изплакване на болния зъб с малко уиски, скоч, ракия или водка може да успокои болката за известно време. Силна вода за уста, която съдържа алкохол може да има подобен ефект.
Ябълков оцет – добро средство за облекчаване на болка. Редно е да се уточни, че става въпрос за натурален, органичен ябълков оцет, а не този, който масово се използва в кухнята у дома. Органичният ябълков оцет притежава добре изразени антибактериални свойства поради високата си киселинност. За да получите облекчение от зъбобола, всичко, което трябва да направите, е да натопите топче памук в ябълковия оцет и да го задържите върху засегнатия зъб.
Сода – Вземете памучен тампон и го овлажнете с малко вода, след което го потопете в сода за хляб и притиснете върху болния зъб. Може също така да изплакнете устата чрез смесване на супена лъжица сода за хляб в малка чаша хладка или топла вода.
Чай- Направете си топъл чай, след което използвайте чаената торбичка, като внимавате да не се скъса. Танините, съдържащи се в чаените листа може да облекчат болката.
Картоф – Срежете парче суров картоф (обелен) и го задръжте върху зъба. Може да го използвате и под формата на каша, като за целта го настържете и смесите с малко сол.
Краставица – Нарежете прясна краставица и задръжте нарязаните парчета върху болезнената област. Може да смесите парчетата с малко сол и да приготвите каша.
Лук – Лукът притежава антисептични и антимикробни свойства, които могат да повлияят зъбобола. Още при първите сигнали за болка в зъба, сдъвчете суров лук и го задръжте в областта на зъба за няколко минути. Ако не сте в състояние да дъвчете, поставете директно парче суров лук върху зъба.
Чесън – Използването на чесън може да доведе до огромно облекчение на зъбобола. Той има антибиотични и антисептични свойства, които могат да са ефективни и за намаляване на скоростта на развитие на бактериална инфекция. Вземете скилидка чесън и я смачкайте (или използвайте чесън на прах). Нанесете върху зъба. Също така, може да си направите каша от чесън и сол. Повтаряйте няколко поредни дни.
Лайм – Изрежете парче или резен лайм и го стиснете силно върху проблемния зъб докато пусне сок. Ако имате повишена чувствителност към студено може предварително да оставите лайма на стайна температура, ако е бил в хладилник.
Билки и подправки срещу болка в зъба
Джинджифил – Вземете прясно парче джинджифил и го сдъвчете. Това ще облекчи болката и ще намали възпалението на тъканите.
Живовляк – Сдъвчете свежи листа от живовляк. Ако болката е твърде голяма и не може да дъвчете, използвайте другата страна на устата си. След като сдъвчете добре, задръжте на страната на болезнения зъб.
Мента – Дъвчете пресни ментови листа, а ако разполагате само с изсушени такива, прости ги задръжте върху проблемния зъб.
Асафетида – вид подправка, широко използвана в индийската култура, а също е и традиционен лек в Аюрведа. По същество представлява растителна смола с остър мирис, горчив и лютив вкус. Добива се от корените на някои растения от Близкия Изток, принадлежащи към семейството на магданоза. Асафетида е ефикасно средство при зъбобол и кървящи венци. Добавите щипка Асафетида на прах към лимонов сок и леко затоплете. Напоете памучен тампон със сместа и го наложете в мястото на болката. Друг метод включва директно поставяне на леко запържена Асафетида в кухината на зъба, за постигане на моментално облекчение.
Гуава – Гуавате представлява тропически плод със сладък вкус. Листата от гуава може да облекчат зъбобола, като за целта сдъвчете едно или две листа, докато изтече сокът от тях и облее болния зъб. Друг начин за приложение е да потопите 4-5 листа във вода и да ги сварите. Оставете полученият разтвор да се охлади и добавете малко сол. Използвайте разтвора като вода за уста.
Житна трева – притежава естествени антибактериални свойства, които могат да облекчат болката и помагат в борбата с кариес. Извлечете сока от житните стебла и го използвайте като вода за уста. Той абсорбира токсините от венеца, намалява растежа на бактериите и контролира инфекцията. Може и просто да дъвчете житна трева, което също ще доведе до облекчаване на болката.
Лют червен пипер – Може да си приготвите паста от лют червен пипер и малко вода. Задръжте известно време върху зъба, след което изплюйте.
Черен пипер – Смесете равни количества черен пипер на прах и готварска сол с няколко капки вода, за да се образува паста. Нанесете от сместа директно върху зъба и оставете да престои няколко минути. Повтаряйте ежедневно, в продължение на няколко дни.
Карамфил (подправка) – Няма по-добър домашен лек за зъбобола от карамфил. Той притежава противовъзпалителни, антибактериални, антиоксидантни и анестетични свойства, които облекчават болката и се борят с инфекция. Може да поставите една изсушена пъпка карамфил в мястото на болния зъб и да я сдъвчете. Друг начин за приложение е да смелите две изсушени пъпки с малко зехтин или растително масло и да нанесете върху болезнения зъб. Може да използвате и капка карамфилово масло (по-голямото количество може да бъде токсично) или да направите разтвор за изплакване на устата като капнете няколко капки карамфилово масло в чаша вода.
Екстракт от ванилия – Задръжте върху мястото на болния зъб напоен тампон с екстракт от ванилия. Подобен ефект може да се очаква и от екстракт от бадеми, мента, лимон.
Масла срещу болка в зъба
Масло от индийско орехче – По-малко
популярен метод за облекчаване на
зъбобола е маслото от индийско орехче.
Поставете една капка от маслото върху
памучен тампон и го наложете върху
венеца, около болезнения зъб. Повтаряйте
няколко пъти на ден.
Масло от чаено
дърво – Две капки масло от чаено дърво
може да имат изключителен ефект. Може
да използвате и памучен тампон, върху
който да накапете от маслото от чаено
дърво и да го задържите на мястото. Друга
алтернатива е да добавите няколко капки
от маслото в малка чаша хладка вода и
да изплакнете устата с разтвора.
Масло
от риган – Смесете няколко капки масло
от риган с малко зехтин, след което
напоете памучен тампон със сместа и
наложете върху зъба. Може да замените
зехтина с хладка вода.
Съвети за лечение
на болка в зъба у дома
Опитайте
внимателно измиване на зъбите с хладка
вода – това също може да доведе до
облекчение на зъбобола.
Почиствайте
добре храната между зъбите. Понякога
останалата между зъбите храна може да
доведе до раздразнение на венеца и
съответно болка. Внимавайте при
използването на конец за зъби, за да не
раздразните допълнително венеца.
Стар
препоръчван метод за справяне със
зъбобола, който не бива да прилагате е
поставянето на аспирин в болния зъб.
Аспиринът всъщност представлява киселина
(ацетсалицилова киселина), която директно
приложена върху зъба и венците може да
предизвика корозия на зъбите и изгаряне
на венците).
И все пак, имайте предвид,
че посочените методи може да облекчат
състоянието за известен период от време,
но не и да отстранят причината напълно.
Понякога болката в зъба може да е свързана
с по-сериозни и тежки състояния, затова
не пропускайте да посетите стоматолог.
Природни средства срещу зъбен камък
Зъбният камък представлява
минерализирана зъбна плака. Зъбната
плака е лепкава, мека материя, състояща
се от бактериални микроорганизми и
продукти, получени при разграждането
на хранителните вещества. Бактериите
в плаката атакуват захарите в храната
и образуват киселини и токсини, които
атакуват зъбния емайл и го разрушават.
Ако не бъде отстранявана с четка ежедневно
(най-малко два пъти на ден), зъбната плака
се натрупва по повърхността на зъбите
и под венеца, в нея се отлагат минерали
от слюнката, калцират и се образува
груба и твърда маса, наричана зъбен
камък. Зъбната плака и зъбния камък са
в основата на редица състояния и
заболявания на зъбите и устната кухина
като лош дъх, зъбен кариес, гингивит,
пародонтоза и други. Веднъж образувал
се, зъбният камък не може да се премахне
с обикновена четка за зъби. Почистването
се осъществява само със специализиран
стоматологичен апарат (скалер) от
стоматолог. Предпазването от натрупване
на зъбен камък е насочено към борба със
зъбната плака. Първата и основна предпазна
мярка срещу натрупване на зъбна плака
е редовното и правилно почистване на
устна кухина. За цялостно почистване
на зъбната плака може да приложите
специален оцветител, който полепва по
плаката и я оцветява в червено, зелено
или друг цвят, при което тя става видима.
За по-ефективно почистване е необходимо
да използвате подходящи инструменти.
Стоматолози препоръчват четка за зъби
с мек косъм и заоблен край. Четките с
твърд косъм имат прекомерно абразивно
действие и може да нарушат зъбния емайл.
В допълнение, към подходящата четка е
необходима и качествена паста съдържаща
флуорид. Флуоридът заздравява зъбите
и ги предпазва от образуване на кариес.
Четката за зъби трябва да се подменя на
всеки 3-4месеца, тъй като с течение на
времето стават по-малко ефективни и се
замърсяват. Използвайте правилна техника
на миене на зъбите – дръжте четката под
ъгъл от 45 градуса спрямо линията на
венците и правете къси, вертикални,
хоризонтални и кръгови движения. Не
оказвайте прекомерен натиск, тъй като
това може да повреди повърхността на
зъбите. Обърнете внимание на всеки зъб
поотделно, като се стараете да не
пропуснете някой. Не забравяйте да
почистите вътрешните и дъвкателните
повърхности на зъбите, а също езика и
вътрешността на бузите. Правилното и
ефективно измиване на зъбите отнема
най-малко две минути. Бактериите в
плаката намират най-благоприятни условия
за размножаване върху сладки и нишестени
продукти. При всяка консумация на такива
храни, бактериите отделят киселина,
която води до образуване на кариеси и
кухини.
Откажете цигарите – Употребата
на тютюневи изделия ускорява и увеличава
формирането на зъбната плака и зъбен
камък. Отказа от цигарите е първият
подход за свеж дъх, здрави зъби и добра
устна хигиена.
Домашни средства
срещу зъбен камък
Наред със
спазването на стриктна хигиена на
устната кухина, са познати различни
алтернативни методи за предпазване от
натрупване на зъбна плака и зъбен камък:
пчелен мед, жабурене с отвари и чайове,
сода бикарбонат, ксилитол и др.
Сода
бикарбонат (сода за хляб) е едно от
най-старите средства за отстраняване
на зъбна плака. Има противокиселинен
ефект – прихваща йоните, които създават
киселинна среда и ги неутрализира. От
друга страна, почиства и полира зъбния
емайл. Тези качества превръщат содата
бикарбонат в полезно средство за борба
срещу натрупването на зъбния камък.
Смесете малко количество сода с вода,
след което потопете четката и измийте
зъбите си както обикновено. По желание,
към сместа може да добавите щипка
сол.
Ябълки, дини и пъпеши
Консумацията на ябълка,
диня или пъпеш непосредствено след
хранене ще подпомогне естественото
почистване на зъбите и предотвратява
натрупването на зъбен камък, а също така
предпазва и венците от кървене.
Портокалова
кора – Втрийте кора от портокал по
повърхността на зъбите вечер, преди
лягане. Съдържащият се в цитрусовите
плодове витамин С пречи на размножаването
на бактериите.
Домати и ягоди – Подобно
на портокалите, доматите и ягодите са
богати на витамин С. Нарежете ги на две
половини и обтривайте с тях зъбите, след
което не изплаквайте устата в продължение
на 5 минути. След това може да изплакнете
с разтвор на сода за хляб във вода.
Смокини
– Изяжте 3-4 смокини наведнъж и ги дъвчете
бавно. Това стимулира секрецията на
слюнчените жлези и повишава секрецията
на слюнка, което помага за отстраняване
на зъбната плака и предотвратява
образуването на зъбен камък.
Сусамово
семе – Дъвчете една супена лъжица сусамово
семе, без да го поглъщате. След това
поставете малко семена върху сухата
четка за зъби и почистете зъбите с нея,
както с паста за зъби. Това ще помогне
за отстраняването на плаката и ще полира
зъбите.
Сиренето е враг на
бактериите в устната кухина, тъй като
стимулира слюнчените жлези и ускорява
нейното почистване. Няколко грама твърдо
сирене след ядене може да попречи на
гнилостните процеси. Мастните киселини
в сиренето имат и антибактериални
свойства, а протеините действат покривно
и защитават зъбния емайл.
Пчелен мед
– Според медицински изследвания, проведени
в Нова Зеландия, пчелният мед в разтворена
форма предотвратява развитието на
бактериите, които образуват зъбна плака.
В меда се съдържа водороден пероксид.
При разтваряне на меда в напитка или
ястие, свързаният водороден пероксид
се освобождава и осъществява антибактериален
ефект. По този начин се възпрепятства
метаболизма на бактериите, които се
прикрепват към зъбните повърхности.
Затова, за предотвратяване на натрупването
на зъбна плака и образуване на зъбен
камък, се препоръчва да подслаждате
храните и напитките си с мед, а не със
захар.
Ксилитол – захарен алкохол,
който се използва за подслаждане. При
честа употреба потиска растежа на
бактериите, намиращи се в устната кухина
и намалява зъбният налеп, а оттам и
натрупването на неприятния зъбен камък.
Може да бъде открит в търговската мрежа
под формата на дъвки,бонбони, прах, а
също така и като разтвор, в състава на
различни продукти за устна хигиена.
Може да приложите ксилотол на прах, като
поставите половин чаена лъжичка в устата
и се „жабурите” докато не се получи
хубава смес от ксилотола и слюнката
(обикновено са необходими 3 до 5 минути),
след което изплюйте. Не изплаквайте
устата си след това, тъй като това
намалява ефекта на ксилотола. Може да
прилагате по три пъти на ден. Друга
алтернатива на ксилотола е употребата
на пасти за зъби, съдържаща ксилотол.
Мийте зъбите си в продължение на 3-6
минути за оптимален ефект. Използването
на паста за зъби или ксилотол на прах
има предимство пред дъвките, съдържащи
ксилотол, че не е нужно човек да поглъща
ксилотол, което е в полза на хората,
имащи съмнение относно безопасността
на ксилотола или тези, чиято храносмилателна
система трудно ще се справи с бонбоните
и дъвките с ксилотол. При по-сериозни
нарушения на зъбите (пародонтоза,
заболявания на венците), в доза от половин
чаена лъжичка може да се използва 1 до
2 месеца.
Билкови отвари и смеси
За намаляване на
отлаганията от зъбен камък, след миене
на зъбите с четка и паста за зъби, се
правят жабурения със следния разтвор:
четири супени лъжици цвят от липа, четири
супени лъжици пача трева и пита слънчоглед
(без семките) се заливат с 1,5 литра вода
и се вари двайсет и пет минути. След
изстиване се прецежда и се използва за
жабурене. Друга отвара, която предпазва
от натрупване на зъбен камък е следната:
липов чай (две супени лъжици цвят в
половин литър вода врат пет минути) се
смесва с едно зърно калиев перманганат.
От течността, която се получава, се
наливат по четири супени лъжици в чаша
топла вода. Отварата се разбърква и с
нея се изплаква устата, след като зъбите
са предварително измити.
Гаргара с
антисептична вода за уста и кислородна
вода. Комбинирайте една супена лъжица
антисептична вода за уста с 3 супени
лъжици 3% водороден прекис. Правете
гаргара с 10 мл от този разтвор за около
минута. Използвайте след всяко хранене
или най-малко веднъж на ден.
Домашна
паста за зъби – Направете
си сами паста за зъби, в домашни условия.
За целта, смесете половин чаша кокосово
масло с 2-3 супени лъжици сода за хляб, 2
малки пакетчета стевия на прах и 20 капки
избрано от вас етерично масло (например
мента или канела). Съхранявайте домашната
паста в малък стъклен буркан и използвайте
като стандартна паста за зъби.
Гел от алое вера и
глицерин. В чаша вода добавете 1/3 чаша
сода бикарбонат, 1 чаена лъжичка гел от
алое, 10 капки етерично масло от лимон и
4 супени лъжици растителен глицерин.
Разбъркайте добре, за да се смесят
напълно продуктите. Почиствайте редовно
зъбите си с получената смес, за цялостно
отстраняване на зъбната плака.
Черният
чай съдържа флуорид, който може да
потисне бактериалния растеж и предотвратява
натрупването на зъбна плака и зъбен
кариес. Пуснете пакетче черен чай в чаша
вряща вода и оставете да ври в продължение
на 5 минути. Това ще помогне максималното
извличане на флуорида във водата. Преди
да отстраните пакетчето, го изстискайте
хубаво. Може да използвайте чая за
изплакване на устата след ядене на
сладкиши.
Кориандърът, а също така
мащерката и зеления чай притежават
антибактериални свойства. Сварете чай
по ваш избор и изплаквайте устата след
хранене.
Народни рецепти:
Отвара
от орех – Трийсет грама кора от орех се
заливат с вода и се варят на слаб огън
в продължение на петнайсет минути.
Напоявате четката си за зъби с разтвора
и миете зъбите си в продължение на пет
минути. Процедурата се прави три пъти
на ден.
Липов цвят – Четири супени
лъжици липов цвят и четири супени лъжици
слънчоглед се заливат с един литър вода
и се вари в продължение на половин час.
Устата се измива с разтвора след всяко
хранене.
Хвощ – Трийсет грама хвощ се
заливат с вода и се варят на тих огън в
продължение на десет-петнайсет минути.
Два пъти на ден в продължение на двайсет
дни се пие по 1/3 чаша от отварата.
Бобови
шушулки и корени от Репей – Смесват се
една чаена лъжичка бобови шушулки и
една чаена лъжичка корени от репей и се
заливат с една чаша вряща вода. Разтворът
престоява на тъмно в продължение на
дванайсет часа, след което се прецежда.
Взема се три пъти на ден по равни
порции.
Ябълков оцет – В народните
рецепти за премахване на зъбен
камък присъства и ябълковият оцет
(чист, органичен ябълков оцет). Той се
използва веднъж седмично. Следкато
напоите четката за зъби в ябълковия
оцет, обтрийте внимателни зъбите и
обезателно след това изплакнете устата
с чиста вода, за да не се увреди зъбният
емайл!
Парадонтоза –
представлява сериозен стоматологичен
проблем засягащ венците, зъбите и
костната им основа. Характеризира се с
прогресиращо възпаление на венците,
зъбите и нарушаване на свързващия им
апарат. Първата фаза от развитието на
пародонтоза е наличие на гингивит
(възпаление на венците). Ако той не се
лекува своевременно, постепенно по
зъбите се натрупват зъбна плака и зъбен
камък. Бактериалните токсини и реакцията
на имунната система към инфекцията
започват да разрушават костната и
съединителната тъкан, които поддържат
зъбите и, в крайна сметка, допринасят
за разклащането на зъбите и падането
им. Един от първоначалните признаци за
наличие на проблем е кървенето на
венците. Други общи признаци са лош дъх,
възпалени и подути венци, язви по
лигавицата на устната кухина, образуване
на дълбоки джобове между зъбите и
венците, натрупване на гной в тях и
разклащане на зъбите. Факторите, които
допринасят за развитие на пародонтоза
включват лоша устна хигиена, наследственост,
прекомерна употреба на тютюневи изделия,
възраст, диабет, хормонални промени по
време на бременност или менопауза.
Натурални
средства подпомагащи лечението на
пародонтоза
Пародонтозата е до
голяма степен предотвратимо заболяване
и може да бъде прекратено развитието й
още в начална фаза само с помощта на
някои естествени средства. Сред
най-разпространените средства са:
Сол
– Антибактериалните и антисептичните
свойства на готварската сол може да са
полезни срещу бактериите, участващи в
развитието на пародонтоза, а също така
може да намали възпалението и болката.
Добавете 2 супени лъжици сол в чаша
хладка вода. Вземете 1 чаена лъжичка от
тази смес и я задръжте в устата си за 1
минута, изплюйте и повторете отново.
Правете това всеки ден, 2-3 пъти дневно.
Алтернативен вариант е да се смеси щипка
сол с малко синапено масло, за да се
получи паста. След измиване на зъбите,
нанесете от тази смес върху венците и
изчакайте 5 минути. След това изплакнете
обилно с топла вода. Правете това всяка
сутрин.
Водородният прекис има
антибактериални свойства, които помагат
за унищожаване на бактериалните
микроорганизми, а също така и спомагат
за избелване на зъбите. Препоръчително
е да се използва водороден прекис в
концентрация 3 %.
Пригответе смес от
равни части водороден прекис и вода.
Изплаквайте устата с тази смес в
продължение на няколко секунди, след
което изплюйте.
Водороден прекис може
да използвате и в смес със сода за хляб,
в количества, достатъчни да се получи
паста. С помощта на четката за зъби или
с пръст, разнесете сместа върху венците
и зъбите, след което изплюйте и изплакнете
устата. Правете това не повече от 2-3 пъти
седмично. Не използвайте водороден
прекис ежедневно.
Ябълков оцет и сода
за хляб – Поставете малко сода бикарбонат
на четката за зъби и нежно разтрийте
венците и зъбите. Добавете една супена
лъжица ябълков оцет към чаша вода и я
използвайте за изплакване на устата и
зъбите след миене със сода за хляб. Не
използвайте неразреден оцет, тъй като
може да ерозира зъбния емайл. Правете
това 2-3 пъти седмично.
Ягоди и лимонов
сок
Ягодите са известни
като средство за отстраняване на зъбен
камък и избелване на зъбите, поради
тяхното богато съдържание на елагова
киселина. Освен за избелване на зъбите,
ягодите спомагат за поддържане на добро
здраве на венците и предотвратяване на
тяхното възпаление. Богатото съдържание
на витамин С в тях помага в лечението
на инфекции. Лимоновият сок има аналогични
свойства – Поставете около 3-4 ягоди в
кухненския робот или блендер и добавете
една супена лъжица прясно изцеден
лимонов сок. Получената смес нанесете
по зъбите и венците. След това изплакнете
с вода и изплюйте.
Чесън -Антибиотичните
ефекти на чесъна са всеобщо известни.
Изданието „Journal of Medicinal Food“ публикува
проучване от октомври, 2001 година, в което
се изпитва антимикробната активност
на алицина в чесъна върху оралните
патогени, свързани с поява на зъбен
кариес и пародонтоза. Установено е, че
алицинът е ефективен срещу всички
тествани бактерии и се стига до
заключението, че може успешно да подпомага
лечението на редица стоматологични
заболявания и инфекции.
Някои издания
препоръчват смачкването на една или
две скилидки чесън и директно поставяне
върху венците. Въпреки това, тъй като
чистият чесън може да изгори лигавицата
на устната кухина и венеца, най-добре е
да го смесите с малко зехтин, кокосово
масло, алое вера гел или мед.
Куркумата съдържа активна съставка куркумин, която има антибактериални и противовъзпалителни ефекти. Действието й е насочено срещу бактериите, намиращи се по венците, а също така, може да облекчи болката и възпалението. Освен това, насърчава здравето на устната кухина, като цяло. Най-лесният начин да се използва куркума като средство срещу пародонтоза е да поръсите куркума на прах върху четката за зъби (с мек косъм) и да разтъркате върху зъбите и венците. Правете това 2 пъти на ден, в продължение на няколко седмици. Алтернативно, може да приготвите смес от куркума на прах с малко вода или масло витамин Е, за да се получи паста. Нанасяйте върху венците всяка вечер, преди лягане. На сутринта изплакнете устата си с топла вода. Правете това веднъж дневно, в продължение на няколко седмици.
Медът има антибактериални
и противовъзпалителни свойства. Нанасяйте
малко мед върху възпалените венци, всеки
ден. Може да използвате чист, натурален
пчелен мед или мед от манука.
Билков
чай – В борбата с пародонтозата може да
използвате редица билки. Най-лесно е
това да бъде под формата на отвара или
чай, с които да изплаквате устната кухина
няколко пъти на ден. Особено подходящи
са чай от лайка, джинджифил или канела.
Джинджифилът е с мощни противовъзпалителни
свойства, лайката действа успокоително,
а канелата е известна с антибактериалните
си ефекти при лечение на инфекции.
Коензим
Q10 има силен антиоксидантен ефект и
подобрява доставката на кислород към
тъканите на венците. По този начин помага
за превенция и терапия на гингивит.
Индийското списание за периодонтология
„Journal of Indian Society of Periodontology“ публикува
проучване от октомври 2012, което докладва
обещаващи резултати след прилагане на
Co-Q10 за лечение на гингивит провокиран
от зъбна плака.
Хлорела – Тези зелени
водорасли помагат за облекчаване и
лечение на възпалени венци. Хлорелата
съдържа съединения, които може да
подобрят имунната функция и да стимулират
възстановяването на тъканите.
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!