Магнезий

Същност

Магнезият е химичен елемент, алкалоземен метал от група 2, с означение Mg, атомен номер 12 и атомна маса 24,3050 u. Названието магнезий произлиза от минерала магнезит, кръстен на гръцкия град Магнезия. Това име е известно от 3 век пр.н.е. Минерали, съдържащи Mg са използвани от Каменната епоха. Нефритът е използван за направата на едни от първите сечива. Откритието на магнезия е свързано с изучаването на състава на минералната вода.

През 1695 г., в опитите си да открие философският камък, английският лекар Крю получава след изпарение на минерална вода сол с горчив вкус и разхлабващо действие, поради което била наречена английска сол.

През 1808 г. Хъмфли Дейви получава магнезиева амалгама от MgSO4·7H2O, която нарича магнезия. Чист метал е получен за пръв път от френския учен Бюси при редукция на MgCl2 с Ca.

Разпространение

Магнезият е седмият по разпространение елемент в земната кора с 2,3%. Около една седма от всички известни минерали съдържат Mg. Като активен метал, магнезият не се среща в свободно състояние, а само под формата на минерали или като йон в минералните води. Най-разпространени са минералите магнезит (MgCO3), доломит (MgO·CaO), карналит, оливин, авгин, талк (MgSiO4) и азбест. Морската вода съдържа 0,13% разтворени Mg2+, които придават горчив вкус.

Физични свойства

Магнезият е сребрист на цвят, топло и електропроводим, с ниска твърдост и метален блясък. Лек метал е с плътност 1,74 g/cm³. Той има ниско сечение на залавяне на топлинни неутрони, поради което се използва в сплави за облицовка на ядрените реактори.

Хичични свойства

Магнезият е алкалоземен метал от трети период, с хексагонална сингония. На въздух се покрива с тънък и плътен защитен слой MgO, който на влага се превръща в магнезиев дихидроксид. При загряване над 350°C, оксидният слой не предпазва метала от последващо окисление – близо до температурата на топене се запалва и изгаря с ярък пламък. При нагряване реагира с водата, отделяйки водород; Редуцира въглеродния диоксид; Взаимодейства с неметали и киселин; Не се разтваря във флуороводородна киселина, концентрирана сярна киселина и в смес от сярна и азотна киселина.

Изотопи

Природният магнезий е смес от три стабилни изотопа – 24Mg (78,99%); 25Mg (10%),; 26Mg (11,01%), получени при термоядреното горене на въглерода.Известни са 20 радиоактивни изотопа с период на полуразпад между ден и части от секундата.

Биологични свойства

Изключително важен елемент за фотосинтезата при растенията, тъй като влиза в структурата на молекулата на хлорофила. При човека магнезият е нужен за енергопроизвеждането в клетките и ускорява метаболизма. Магнезият е важен елемент за много от функциите в организма. Неговата основна роля обаче е да се грижи за равновесието на нервната и мускулната система. За да избегнете умората и стреса, не трябва да лишавате тялото си от магнезий. Той е четвъртият най-разпространен минерал в тялото, който участва в повечето телесни процеси. Той се съдържа най-вече в костите и дефицитът му води до нежелани невромускулни, сърдечни, нервни и други хронични заболявания. Общо, в тялото има около 25 g от този елемент. 60% от тях са в костите, една четвърт – в мускулите. Останалото се разпределя поравно в мозъка и другите ключови органи като сърцето, черния дроб и бъбреците. Магнезият помага при разпределянето на сигналите на нервните клетки, при производството на белтъчини и за регулиране на сърдечния ритъм. Освен това магнезият регулира работата на стомашно-чревния тракт и именно по тази причина магнезий се препоръчва за бебета, които страдат от колики. Други хора, които се нуждаят от повече магнезий, са бременните жени, кърмачките и възрастните хора. Хора, изложени под риск от магнезиев дефицит, са и такива със стомашно-чревни заболявания, диабет, панкреатит, бъбречна недостатъчност. Някои ежедневни навици, като прекомерни количества кофеин и алкохол и прекаляване със солта, също могат да са причина за дефицит. При физическа активност също трябва да се приема достатъчно магнезий, защото при потенето се отделя значително количество от него. Тъй като тялото няма запаси от магнезий, трябва ежедневно да се приемат храни, богати на това вещество. Повечето растения, включително и ядките, съдържат магнезий. Зърнените храни, зеленчуците и сушените плодове също дават достатъчно от това вещество. Ежедневно трябва да се консумират зърнени храни и 4 – 5 плода. За да набавите необходимото седмично количество магнезий, е достатъчно да добавите към менюто си два пъти седмично сурови зеленчуци и парче черен шоколад.

Употреба на по-важни видове форми на магнезий:

За да се усвои магнезият от организма, той трябва да се приема под формата на съединения, а групата, към която е причислен, зависи, с какво е била свързана молекулата му. Има три вида големи групи:

Хелатиран магнезий или магнезий и хелати (аминокиселини) – молекула магнезий се комбинира с молекула на някаква аминокиселина. Хелатният магнезий е по-скъпа форма от другите групи, но в същото време има максимална бионаличност. Почти 90% се абсорбира.

Магнезиев глицинат: Mg и глицин. Добре абсорбируем и не предизвиква съществени стомашни раздразнения, може да подобри съня и да помогне за релаксацията на мускулите.

Магнезиев лизинат: Mg и лизин. Лизинът е една от осемте основни аминокиселини. Симптоми на неговия дефицит са: раздразнителност, нервна възбудимост, нарушения на съня и др. Ефектът на магнезиевия лизинат е много подобен на този на глицината. Ето защо е доста обичайно да се комбинират глицинат и магнезиев лизинат в една добавка, ако искате да подобрите съня си, да подобрите психическото си равновесие и да бъдете по-малко раздразнени.

Магнезиев таурат: Mg и таурин. Тауринът играе важна роля във функционирането на сърдечно-съдовата система; аминокиселината може да понижи кръвното налягане; регулира потока на жлъчката; подпомага детоксикацията на черния дроб; подпомага храносмилането. Предписва се при нарушения на въглехидратния метаболизъм в организма, тоест инсулинова резистентност, като по този начин намалява риска от развитие на захарен диабет.

Магнезиев оротат: Mg и оротова киселина. Магнезиевият оротат е хелатна форма на магнезий, където се комбинира с оротната аминокиселина.Тази форма на магнезий се счита за ефективна при сърдечно-съдови проблеми, предлагаща специфични ползи за сърцето – намалява тежестта на хроничната миокардна дисфункция и структурните увреждания при кардиомиопатия; може да повлияе на сърдечната честота и да помогне при проблеми като тахикардия и хипертония; има ключова роля в доставянето на така необходимата енергия на сърцето и сърдечно-съдовата система.

Магнезиев треонат: Mg и треонова киселина. Магнезиевият треонат е хелатна форма на магнезия, която се комбинира с аминокиселината треон. Основното предимство на треоновата киселина е, че тя може да преодолее кръвно-мозъчната бариера (така се нарича условната бариера между кръвоносната и централната нервна система). Това е единствената аминокиселина, която може да навлезе в човешкия мозък и нервната система от кръвния поток, доставяйки там магнезий. Магнезиев треонат спомага за увеличаване на нивата на минерала в мозъка, което допринася за подобряване на паметта и концентрацията. Подпомага процеса на учене и запомняне на нова информация. Отразява се положително на краткосрочната и дългосрочната памет и намалява риска от някои дегенеративни заболявания. Помага за редуциране на тревожните мисли. Влияе благоприятно и върху съня. Поддържа неврологичното здраве и предпазва мозъка от дегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон. Допринася за нормалния енергиен метаболизъм. Спомага за намаляване на чувството на умора и отпадналост.

Киселинен магнезий – магнезий и киселини. Видът магнезий зависи от това с каква киселина е комбиниран: лимонена (цитрат), ябълчена (малат), пиколинова (пиколинат), аспарагинова (аспартат) и др.

Магнезиев цитрат: Mg и лимонена киселинас тази форма на магнезий, можете да премахнете дефицита на макронутриенти в тялото възможно най-бързо. Магнезиевият цитрат има лек слабителен ефект, подходящ за хора, склонни към запек; позволява да алкализирате тялото си, което има положителен ефект върху имунната, храносмилателната и нервната система; служи за превенция на кариес и уролитиаза; подходящ за всички категории от населението; необходим за правилното усвояване на калция в костна структура, за производство на енергия, на мускулите и нервната система; повишава усвояването на витамин D.

Магнезиев малат: Mg и ябълчена киселина – е форма на магнезий, която е свързана със смесица от ябълчна киселина (малат) и магнезий; единствената форма на макроелемент, който има тонизиращ ефект. Тази комбинация може да помогне за подобряване на енергийния метаболизъм и да намали честотата на мускулните крампи на долните крайници, ползваме го при спазми и мускулни блоки.

Магнезий и соли – съединение с хлориди и сулфати: магнезиев оксид, магнезиев хидрооксит и магнезиев сулфат, употребявайте само за външна употреба!

Магнезият се абсорбира добре през кожата, а ваните, в които са разтворени Mg хлорид и сулфат, са отличен източник на макронутриента. По-добре е да вземете такива релаксиращи вани преди лягане. Магнезиевият сулфат е добре познатата английска сол. Такива бани се препоръчват за възстановяване след наранявания, натъртвания, навяхвания на сухожилия и връзки и след тежък работен ден за релаксация.

Внимание: Не трябва да приемате през устата добавки, на базата на магнезиев хлорид!

Магнезиево олио – форма на магнезиев хлорид, може да се втрива директно в кожата. То може да се нанася върху определени части на тялото, схванати мускули след тренировка и да се масажира с него. Перфектно помага при спазми, конвулсии, подобрява състоянието на кожата, премахва болките в мускулите и ставите, помага за нормализиране на съня и облекчаване на нервното напрежение. Ако нанесете масло върху скалпа, това ще предотврати прекомерния косопад, чрез укрепване на космения фоликул. Маслото се абсорбира бързо, на повърхността на кожата могат да останат магнезиеви кристали (люспи), които лесно се отмиват с вода, ако е необходимо. Може да се нанесе върху проблемните зони преди лягане, например върху мускулите на прасеца, масажирайте и си легнете. Можете да извършите тази процедура няколко часа преди лягане, а непосредствено преди лягане вземете душ и отмийте с вода останалата мазнина от кожата.

Внимание: Маслото не трябва да се прилага върху места с особено тънка кожа: сгъвката на лакътя, под коленете, подмишниците. Тъй като при прилагане на масло с висока концентрация може да почувствате изтръпване! По същата причина не трябва да нанасяте масло на места, където кожата е увредена или раздразнена, тоест например има драскотини след депилация.

Магнезиев крем се прилага и върху кожата при същите симптоми като маслото: умора, крампи, синдром на неспокойните крака, прекомерно нервно напрежение, болки в ставите, мускулни спазми, умора след тежък работен ден, особено ако работите прави, на крака. Кремът не причинява такъв дискомфорт на кожата като маслото. Затова е удобно да се прилага и при деца. Не е необходимо крема да се отмива.

Други приложения

Основното приложение на магнезия е сплавянето му с алуминий и цинк. В чугунената и стоманената промишленост се добавя в малко количество към белия чугун. Смесен с варовик и други пълнители, се добавя при топенето на желязо, за да подобри устойчивостта му на сяра и кислород. В металургията се използва и при производството на някои метали като титан, цирконий, хафний, уран. Магнезиев прах с окисляващи добавки (бариев нитрат, калиев перманганат, натриев хипохлорит, калиев хлорат и др.) се е използвал в миналото за т. нар. магнезиеви светкавици.

Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *