Лечение на афти

afti

Афтозен стоматит е често срещано състояние, характеризиращо се с повтарящо се формиране на доброкачествени и незаразни язви в устата (афти), при иначе здрави хора.

Причината не е напълно известна, но включва Т-клетъчно-медииран имунен отговор, предизвикан от различни фактори, които влияят върху активирането на инфекцията: стрес, намален имунитет; дефицит на витамини и микроелементи; хормонални влияния; алергии или генетично предразположение; заболявания на храносмилателния тракт; наследствен фактор; локално увреждане на устната кухина; болести на зъбите и др.

Афтите се появяват периодично и зарастват напълно преди отново да се появят. В повечето случаи продължителността им е около 7-10 дни, в периоди от 3 до 6 пъти годишно. Повечето се появяват върху некератинизиращите епителни повърхности в устата (т.е. навсякъде с изключение на венците, твърдото небце и гърба на езика), но при по-тежките форми, които са по-рядко срещани, тези повърхности могат да бъдат засегнати. Симптомите варират от незначително неудобство до смущение в приемането на храна и течности. Тежките форми могат да бъдат изтощаващи, дори да причинят загуба на тегло поради недохранване.

Всички предложени тук методи на лечение имат за цел да се намали болката, времето за излекуване, както и да се повлияе върху честотата на появата им:

С хомеопатично лечение: 

Боракс е препоръчителен в случаите, когато лигавицата на устната кухина е покрита с болезнени афти, кървящи при хранене и особено болезнени при контакт с кисели или солени храни. При кърмачета силната болка пречи на сукането. В тези случаи е препоръчително 3-4 пъти дневно да се приемат по 5 гранули от медикамента.

Калкареа карбоника е показан при малки деца и кърмачета, които страдат от повтарящи се язви в устната кухина. Допълнителни индикации са изпотяване по време на сън, забавено и трудно прохождане.

Хепар сулфурис калкареум – подходящ при болезнени афти и рани в устата, с образуване на гной, чувствителност и влошаване от студени напитки.

Меркуриус солубилис: езикът е обложен, носи отпечатъка на зъбите, възпалени, подути и чувствителни венци, хиперсиалорея /слюноотделяне/, ерозирани язви, които затрудняват преглъщането.

Меркуриус корозивус – същите афти , но кървящи.

Натриум муриатикум – при афти и рани в устата, предимно по венците и езика, съпроводено с усещане за сухота в устата, изтръпване на езика, напукани устни. Допълнителни индикации са предпочитание към по-солени храни, силна жажда, влошаване на състоянието при стоене на слънце.

Нукс вомика – афти в устната кухина, образуващи се след консумация на пикантни или прекалено сладки храни или алкохол. Може да се наблюдават още подути венци, обложен език и кървава слюнка. Допълнителни показания са раздразнителност, нетърпение и чувство за хладина.

Сулфур – при афти и рани, които са болезнени, червени и възпалени, с пареща болка, която и се усилва при консумация на топли напитки и всякакъв вид топлина. Може да има още подуване и пулсиране на венците, горчив вкус в устата, зачервени устни и лигавици, тенденция към сърбеж и кожни раздразнения

Калиум бихромикум: афтата, която аргументира предписването на Kalium bichromicum, представлява дълбока, кръгла язва с ясно очертани краища, покрита с типичния за този медикамент ексудат, на ниво сливици и мъжец. Слюнката е вискозна, жилава и зловонна.

Нитрикум ацидум за разязвени афти с неправилни краища, кървящо дъно при най-незначителен кон- такт, боцкащи болки, сякаш в лигавицата има забит трън.

Сулфурикум ацидум: афти с белезникави или жълтеникави разязвявания, лесно кървящи венци, неприятен дъх със значително отделяне на слюнка при изтощени болни, които страдат от парене в хранопровода и стомаха (кисел гастро-езофагеален рефлукс) и диарии.

Арсеникум албум: афти, които бързо се разязвяват, има сухота на езика и лигавицата на устата, зловонен дъх, нарушение на общото състояние, придружено от отслабване, интензивна астения и тревожност.

С  билки и натурални продукти в домашни условия:

Лютият червен пипер се нарежда сред най-лесните и евтини начини за премахване на афти, но избягвайте да го докосвате с език. Направете си смес от лют червен пипер и вода, нанесете малко количество от нея върху афтите, не повече от два пъти на ден.

Косовото масло има противогъбично и антибактериално свойство, заради което е ефективно лекарство срещу афти. Нанесете го директно върху афтата по няколко пъти на ден с помощта на памучен тампон. Жабурете по два пъти на ден с 1 супена лъжица кокосово масло.

Кориандърът е един неочакван начин да излекувате афтите. Ако имате листа от кориандър, сварете няколко от тях с чаша вода. След като водата стане хладка, прецедете я и си правете гаргара с нея по четири пъти на ден. Ако имате семена – сложете 1 чаена лъжичка от тях в 200 – 250 мл вода. Оставете да престои един ден, после прецедете и си правете гаргата по четири пъти на ден.

Медът съдържа витамини и минерали, а неговите антисептични свойства спомагат за бързото излекуване на афтите. Нанесете го за няколко минути върху и около афтата, изплакнете с хладка вода, повтаряйте процедурата по два пъти на ден.

Мед и куркума за бързо заздравяване на афтите: смесват се 1 чаена лъжичка мед с 1/4 чаена лъжичка куркума.

Содата е още един добър вариант – тя има способността да неутрализира киселинността. Смесете содата с малко чиста вода и нанесете върху афтиге за 10 минути, по четири пъти на ден.

Солта е вероятно най-лесният начин за премахване на афти – но най-добре да е морска или хималайска. Солта извлича течността от възпалените афти и така спомага за по-бързото им изчезване. Разбъркайте половин чаена лъжичка сол в една четвърт чаша топла вода. Правете си гаргара, задържайки течността върху афтата. Повтаряйте четири пъти на ден.

Изплакване на устата няколко пъти на ден със сок от алое вера или нанасянето върху тях на гел от алое, 3 пъти на ден помага за по-бързото възстановяване на тъканите и намалява възпалението.

Масло от чаено дърво  – 10 капки масло от чаено дърво се поставят в 1/3 чаша вода и се смесват добре. Изплакнете устата с разтвора. Тази смес има антисептично действие, помага за зарастване на афтите и предотвратява вторична инфекция.

Пакетче чай – Поставянето на пакетче чай върху афтите осигурява богато количество танини. Още по-добър би бил ефекта, ако се използва чай от билки с високо таниново съдържание, каквито са мечо грозде, жълт кантарион, евкалипт, мента, сладък корен, малини, градински чай.

Запарка с цвят от лайка – ефективно и бързо средство за лечение на възпалителни заболявания. 1 чаена лъжичка цвят от лайка и залейте с чаша вряла вода, оставете да се киснат, докато водата стане леко топла, прецедете, изплаквате устата четири пъти на ден.

Бял равнец – 1 супена лъжица бял равнец се залива с чаша вряща вода и се изчаква, докато се охлади течността напълно, може да бъде леко подсладена със захар или мед. Изплаквате устата няколко пъти на ден, колкото е възможно по-често.

Ехинацеята притежава антивирусно, имуностимулиращо и заздравяващо раните действие. Отвара, чай или друга течна форма на тази билка може да се прилага за жабурене и промивка на устната кухина, три пъти на ден. Вътрешното приемане на таблетки или капсули ехинацея може да подпомогне терапията.

Сминдух – 1 чаена лъжичка семена от сминдух се поставят в чаша студена вода. Оставя се да престои 6 часа, след което леко се загрява. След като се охлади, се добавя 1 чаена лъжичка мед. Използва се жабурене и поглъщане на малко количество.

Хвощ (Equisetum arvense): за да се приготви чай за изплакване, е нужно 1 супена лъжица от изсушената билка да се залее с 250 мл вряла вода. След охлаждане може да се използва за жабурене и гаргара.

Смрадликата притежава мощно противовъзпалително и кръвоспиращо действие. Препоръчва се при рани и афти по лигавиците, кървене на венците, кожни раздразнения, обриви и други. Може да се използва под формата на запарка, като 100 грама листа се поставят в 1 литър вряща вода. Остава се да изстине, прецежда се и се използва са изплакване на устната кухина, без да се поглъща – може да предизвика отравяне!
Може да се направи комбинация от 100 грама смрадлика, мащерка и лайка. Вземат се три супени лъжици от сместа и се поставят в 1 литър вряща вода. Вари се на слаб огън в продължение на 5 минути, след което се оставя да се накисне за 30 минути и се прецежда. Получената отвара се използва за промивки и жабурене сутрин и вечер! Да не се поглъща! 

Корен от репей – 2 супени лъжици корен от репей се нарязват и се изсипват в половин литър вряща вода. При леко кипене на слаб огън се добавя 1 супена лъжица цикория, разбърква се до хомогенност. Получената смес да престои поне един час, след което се прецежда и с течността се промива устата и гърлото, след хранене няколко пъти на ден.

Невен – 2 супени лъжици сух невен се изсипват в чаша вряща вода, покрива се с капак и се оставят да се охладят напълно. Прецежда се през филтър и след това се изплаква устната кухина три пъти на ден след хранене.

Здравецът може да се използва за спиране на кървенето при отворени лезии и като отвара за изплакване на устната кухина при наличие на афти и рани в устата.

Чесън с кисело мляко: 3 скилидки чесън са обелват, изцеждат се през преса за чесън, или се търкат върху ренде, смесва се с половин чаена лъжичка квасено мляко, сместа се приема и остава в устата възможно най-дълго, като се пренебрегва усещането за парене. В този случай всички афти са добре третирани и възстановяването ще се случи по-скоро. Правите три пъти дневно след хранене.

Сурови картофи: обелени, измити и настъргани, поставят се върху тензух, увиват се, за да се получи торбичка. Тази торбичка се поставя върху афтите за пет до десет минути три пъти на ден. Курсът на лечение е една седмица.

С  аромотерапия:

Подходящо е нанасянето на антисептични масла от смирна, чаено дърво, здравец върху афтите. Може да се изплаква устата с разтвор, приготвен от 1 капка масло от здравец или лавандула от маслото в половин чаша вода, четири пъти дневно.

С добавки:

Някои дефицитни състояния могат да бъдат причина за поява на афти в устната кухина.  Добавки като витамин С, витамин В-комплекс, фолиева киселина, цинк, желязо могат да помогнат в тези случаи.  Подходящо е втриване на течността от капсула витамин Е върху афтите, три пъти на ден, до пълно излекуване.
Дъвченето на пробиотични таблетки може да намали възпалението и да подпомогне зарастването. Аминокиселината лизин, приемана при всяко хранене подпомага лечението и предотвратява повторната поява на афти в устата. Да не се приема за повече от 6 месеца. Калциеви добавки – противодействат на повишената киселинност, благоприятстваща развитието на афти.

Материалът подготви Димитринка Станчева

Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. Тази статия е информативна  и не може да служи за самолечение , консултирайте се с класически хомеопат! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!

2 thoughts on “Лечение на афти

  1. Здравейте!Години наред страдах от жесток афтозен стоматит.Излизаха ми по 10 афти наведнъж.Цялото небце и гърло ставаха бели,не зная гной ли беше това.Рядко бях без афти в устата. Парене,зъбите ми се отбелязваха на подутия език.Жива мъка.Не можех да се храня.Гаргари,жабурене не ми помагаха.Положението ставаше все по-тежко.Отслабнах много.Бях изплашена и ужасно притеснена.Накрая един лекар от София,мой лидер в мрежата,ми каза да направя изследване на витамин Б 12 и Фолиева киселина.Изследвах ги,бяха много ниски.Джипито ми изписа пет инжекции Б12 .По една на седмица.Веднага започнах да пия и Фолиева киселина.След седмица ,почувствах облекчение ,и след още толкова ,всичко изчезна.Устата ми се успокои напълно.НИКАКВИ АФТИ!БЛАГОСЛАВЯМ ,моя добър приятел и лидер в мрежата ни,за безценната помощ.След инжекциите продължих дълго с приемане на таблетки под езика ,пак Б12.От време на време ,пия Фолиева киселина.Слава Богу,нямам никакви проблеми.Безкрайно благодарна съм!Сега предавам нататък,помагам на други хора.Другото ,което правя е ,че приемам суперхрани. Клетъчна храна.Попълвам дефицитите от ежедневната храна.Здравето е лична отговорност.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *