Бадемът (Prunus dulcis, Prunus amygdalus), както и плодът му със същото име, наричан още „кралски плод“, е силно разклонено, широколистно дърво, принадлежи към семейство Розоцветни (Rosaceae).
Родината на бадема е Западна и Средна Азия, райони особено благоприятни за развитието му, поради богатия минерален състав на почвата. Според някои източници за родина на бадема се смята и Северна Африка. Пренесен е в средиземноморските страни няколко столетия преди новата ера. Бил е добре познат в древна Гърция. Смята се, че бадемът е един от първите опитомени овощни видове. Данни за опитомени бадеми се появяват още в ранната бронзова епоха (3000 – 2000 г. пр.н.е.). Днес бадемът се отглежда в много региони на света, като важна търговска култура. Интересно е да се отбележи, че близо 60% от общото количество произлиза от Калифорния. Бадемовите ферми там обхващат значителна част от Централната долина, с близо 6500 производители – 72% от които са частни семейни стопанства. Останалата част от бадемите в света идват от места като Испания Австралия, Мароко, Иран и други.
Нищо от бадемите не се изхвърля: с плодните обвивки, като ценен източник на енергия и лесносмилаеми фибри, се хранят животните; смлените бадемови черупки, източник на минерали, се използват като добавка към фуражите на животните; смлени и несмлени черупките се използват и като гориво от биомаса, за производство на брикети, за лепило при ламиниране на дървени плоскости, като суровина за плоскости със средна плътност и изолационни плоскости; остатъкът от бадемите, които се използват за добиване на бадемово масло също се използва за храна на животните, като ценен източник на протеини (около 20%) и мазнини (около 10%).
С богатия си химичен състав: мононенаситени мастни киселини – олеинова и палмитолеинова киселина; витамини от група В; висококачествени белтъчини; лецитин; холин; магнезий; фито-химикали, бадемът влияе благоприятно върху паметта, поддържа мазнините в тялото ни течни и не позволява да се отлагат в артериите. Ядките са невероятен източник на важни минерали, като манган, калий, калций, желязо, магнезий, цинк, фосфор, мед и селен.
Мононенаситените мастни киселини, помагат за понижаване на „лошия“ холестерол (LDL) и на липидите, а увеличават на „добрия“ (HDL). Научни изследвания показват, че средиземноморската диета, която е особено богата на мононенаситени мастни киселини, спомага за предотвратяване на коронарна болест на сърцето и инсулт чрез подобряване на кръвния липиден профил.
Те са отличен източник на витамин Е – мастноразтворим витамин, мощен антиоксидант, необходим за поддържане на клетъчната цялост и предпазващ клетките от вредното въздействие на свободните кислородни радикали; в 100 г продукт се съдържат 25 мг от него; необходими са 22-23 бадема на ден, за да си осигурите близо 170% от препоръчителната дневна доза.
Богатото съдържание на витамините от групата В-комплекс, като рибофлавин, ниацин, тиамин, пантотенова киселина, витамин B-6 и фолати в бадемите са особено важни за нас, като ко-фактори на ензимите, участващи в клетъчния метаболизъм.
В допълнение, бадемите не съдържат глутен, поради което са една от най-популярните съставки при приготвянето на безглутенови хранителни формули – здравословна алтернатива при хора с алергия към храни, съдържащи пшеница или болни от цьолиакия.
Съставът на всички тези вещества е изключително добре балансиран и определя значението му за оптимално поддържане на здравето и тонуса в човешкия организъм, като: стимулира имунитета; регулира кръвното налягане; поддържа нивата на холестерола; подпомага храносмилането; укрепва нервната система; подсилва концентрацията; подобрява кръвообращението; подсилва костите; предпазва сърцето; облекчава болката; подпомага работата на мускулите; предпазва клетките от пагубното влияние на свободните радикали; има противовъзпалителни свойства; осигурява енергия; стимулира перисталтиката и предпазва от запек; отлична храна по време на бременност, пости, диети; като меко слабително средство, при дразнеща кашлица, нервни разстройства, болки в корема, безапетитие.
Бадемовите ядки имат изключително разнообразни начини на употреба: печени или в сурово състояние за директна консумация (може да се използват натурални, осолени или подсладени); в кулинарията – за приготвяне на ароматни ястия и вкусни сладкиши; под формата на бадемово масло – служат за основа на много кремове, мехлеми и др.
В кулинарията и сладкарството бадемите се съчетават еднакво добре както със сладки, така и със солени ястия. Те са едни от най-търсените ядки, използвани в различни блюда с ориз, приготвяни в региона на Близкия Изток. Самите ядки притежават сладък вкус и чудесно допълват месото. Богато са били добавяни към кралските ястия от дивеч, заради интересния привкус и улесняване на храносмилането.Филираните бадеми са важна съставка в сладкарството, като биват добавяни към сладоледи, мелби, торти, кремове и др. Целите бадеми влизат в състава на бисквити, сладки, енергийни барове и други сладкиши, а някои торти се приготвят от бадемово брашно. Зелените бадеми са годни за консумация – младите и нежни ядки са сладки на вкус и също имат своите ползи за здравето.
Бадемовото мляко е изключително полезно, добър заместител на животинското, особено при хора с лактозна непоносимост или когато искаме да намалим калориите в храната. То има по-нисък гликемичен индекс от оризовото мляко и не повлиява хормоналните нива, както соевото, дори приемано в по-големи количества. Има приятен, сладък вкус и може да се използва за директна консумация, да се добавя към кафе и чай или да се включи към състава на торти, кремове и сладкиши; то е сред най-популярните освежаващи напитки в Индия и други южноазиатски страни.
Приготвите си бадемово мляко в домашни условия, със следната рецепта: предварително накиснете 1 чаша сурови бадеми в чиста вода (по желание може да добавите половин ч.л. морска сол). На следващия ден ги изплакнете. Изсушете ги във фурна на температура между 70º – 90ºС, с вентилатор – това се прави с цел да се неутрализира фитиновата киселина. В блендер или кухненски робот сипете подготвените бадемови ядки и 2 чаши филтрирана вода – по този начин консистенцията ще е като на краве мляко от 2%. Прецедете през тензух. По желание добавете ванилия, мед, меласа, стевия или кафява захар. Така приготвеното бадемово мляко може да се налее в стъклени шишета и да се съхрани за няколко дни в хладилник. Не изхвърляйте получената бадемова каша/трици. Тя може да се използва за приготвянето на овесени ядки, шейкове, бисквити, кифлички и други печива или да се изсуши във фурна – на ниски градуси за 2-3 часа, при което се получава бадемово брашно.
Така приготвено, то може да се съхранява замразено в продължение на няколко месеца и да се използва в приготвянето на всякакви печива.
Бадемовото масло за консумация (бадемова паста) се извлича от ядките и е чудесна алтернатива на фъстъченото, особено за хората с алергия към фъстъци (за разлика от фъстъците, бадемът не е бобова култура и в повечето случаи алергичните към фъстъци могат да консумират бадеми). Може да се консумира сурово, влиза в състава на салатни дресинги, а в Иран и Турция се използва при готвене. При редовна консумация то осигурява ценни за клетките антиоксиданти, стимулира функцията на нервната система и мозъка, подпомага метаболизма, подсилва функцията на мускулите и здравината на костите, грижи се за здравето на сърцето. Приемът на бадемово масло е полезно и за красотата на кожата – тя става мека, добре хидратирана, еластична и здрава. Бадемовото масло е ценен съюзник в грижата за косата и кожата. Съдържа много хранителни вещества и има куп полезни свойства, които го нареждат сред най-желаните съставки в козметичната индустрия. Поради добрата поносимост и неутралния си характер (обикновено не предизвиква алергии и раздразнения), бадемовото масло се използва като „носител“ или „базово масло“ в козметиката и ароматерапията. Идеално е за масаж на цялото тяло, като в него спокойно може да се добавят и други масла.
Ползи за кожата: заздравява и хидратира кожата, намалява тъмните кръгове, забавя признаците на стареене, намалява дълбочината на бръчките и изглажда фините линии, намалява стриите, оказва ползотворно влияние при екзема и псориазис, изглажда тена, третира напукани устни и лакти, идеално замества кремовете за ръце и крака, чудесно средство за почистване на грима и замърсяванията, премахва мъртвите клетки.
Ползи за косата: заздравява скалпа и лекува раздразненията, третира пърхот, улеснява разресването и загубата на коса от заплитане, предпазва от цъфтене на краищата, стимулира растежа на косата.
При контрол на теглото: освен изключително полезни, бадемите са и нискокалорични (те са сред най-нискокалоричните ядки). Установено е, че в 22-23 цели сурови бадемови ядки се съдържат 162 калории, а в 1 супена лъжица бадемово масло има 95-98 калории. Важно е обаче да избирате сурови бадеми, които са богат източник на растителен протеин, незаменими мастни киселини и фибри – изключително полезни вещества при борбата с килограмите.
При термичната преработка голяма част от тези вещества се унищожават, а да не говорим и за солта, която се добавя. Бадемите може да добавяте нарязани към овесени ядки и други зърнени храни, кисело мляко, салати, нискокалорични десерти, готвени ястия или да похапвате цели между основните хранения. Бадемовото масло може да включвате в състава на дресинги за овкусяване на салати.
Рецепта за приготвяне на бадемово масло в домашни условия: https://medpedia.framar.bg. Бадемовото масло се приготвя от предварително накиснати за едно денонощие във вода и малко морска сол, 200 – 300 г ядки, които след това се сушат във фурна на ниски градуси и вентилатор. Следващата стъпка е по-продължително смилане в кухненски робот. За да не прегрее, роботът трябва да се спира периодично, през което време сместа се избутва от стените му. Маслото е готово, когато ядките се превърнат в гладка кремообразна смес.
Алергията към бадеми, макар и не толкова често срещана, колкото алергиите към други дървесни ядки, като кашу, шам-фъстък и т.н., може да причини реакции на свръхчувствителност. Видът и тежестта на симптомите варират, включвайки: повръщане, диария, коремна болка, подуване на устата и гърлото, което води до затруднено дишане. Ето защо хора, които вече са проявили алергии към други ядки, трябва да бъдат особено внимателни при консумацията на бадеми и храни, към които са добавени!
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!