Фрустрация

Буквалният превод на термина „фрустрация“ от латински е „измамени очаквания“ и подобна формулировка характеризира възможно най-добре това състояние. Обикновено период на неудовлетвореност настъпва, след като човек е бил в състояние на очакване или очакване на определено събитие, което е важно за него от дълго време, но то не настъпва под въздействието на различни фактори. С прости думи това е състояние на безсилие и депресия, както и липса на вътрешно удовлетворение, причинено от неизпълнени очаквания и неоправдани надежди. Тази ситуация е много по-сериозна, отколкото може да изглежда на пръв поглед. Когато човек е в разстроено състояние, възникват поредица от емоции и преживявания, като разочарование, депресия, тревожност, а в някои случаи дори отчаяние.

Снимка: https://ucha.se/watch/8798/agresiata-v-nashia-zhivot

Фрустрация е термин от психологията, който обозначава емоционално състояние на човек, излъган в своите очаквания и/или лишен от възможността да постигне силно желана цел. Проявява се най-често под 3 форми:

  • Агресия – когато човек „експлодира“.
  • Регресия – когато човек не е в състояние да избухва и таи всичко в себе си.
  • Ресигнация – избухване в сълзи.

Характеризира се с двигателно безпокойство, апатия или агресия.

Фрустрацията се дели на два вида:

  • псевдофрустрирано поведение – частична загуба на контрол, но остава целесъобразно и регулирано;
  • действителна фрустрация – без контрол, ограничено осъзнаване на действията.

Причини за фрустрация:

Съществуват различни класификации на фрустрация, една от които се основава на механизма, по който възниква това състояние:

  • Външно безсилие

Причинява се от определени обстоятелства, които се появяват отвън, когато фактори влияят на ситуацията, която не подлежи на промяна от страна на самия човек. Освен това субектът може пряко или косвено да провокира възникването на подобна ситуация или да стане само жертва на обстоятелства. Примерите за външно неудовлетворение включват финансови затруднения, уволнение от работа, раздяла с любим човек, смърт на роднина, сериозно заболяване и др.

  • Вътрешно безсилие

Състояние провокирано поради неблагоприятно психологическо състояние на човека и може да бъде причинено от самосъмнение, страх или тревожност. Впоследствие човек влиза в порочен кръг, което води до сериозни последици, като депресия и невроза. И също така източникът на вътрешна неудовлетвореност може да бъде несъответствието на целите.

Според теорията на американския психотерапевт С. Розенцвайг могат да се разграничат три вида фрустрация въз основа на различни преживявания:

Свързани с лишенията, когато не са налични средства за постигане на целта. Пример: болезнен глад при липса на способност да получавате храна.

Провокиран от загуби. Пример е смъртта на любим човек.

Въз основа на наличието на вътрешен или външен конфликт. Пример: любов към омъжена жена.

Психичните състояния и веригите от реакции в случай на лишения, загуба или конфликт ще бъдат различни. Разбира се, е необходимо да се вземат предвид личните характеристики на всеки предмет: състоянието може да варира в зависимост от тях.

В отделна група може да се разграничи гореспоменатата контролирана фрустрация. Това е терапевтично състояние, използвано при психоанализа, при което лекарят работи с трудните моменти на пациента, за да улесни образуването на защитни реакции и да установи причините за невротичните разстройства.

Причини и признаци на развитие

Списък на причините за състоянието на неудовлетвореност, което се среща най-често, може да се разграничи:

Стрес

Нервното напрежение възниква поради сложния ефект на много досадни фактори – както малки, така и доста сериозни. С течение на времето, когато броят на събитията, провокиращи стрес, започва да надвишава възможностите на защитните психични механизми на индивида, възниква фрустрация или невроза.

Вътрешни проблеми

Повишено ниво на тревожност, наличие на комплекси, несигурност в себе си – всичко това пречи на човек да постигне целите си и забавя личното си развитие. В резултат на това това води до неизбежното състояние на безсилие, когато желанието за нов опит е възпрепятствано от вътрешни преживявания.

Неустоими трудности.

За разлика от многото малки стресови фактори, които ни заобикалят, винаги съществува риск да се сблъскаме със сериозни форсмажорни обстоятелства: болест, зависимост, ограничаване на свободата, природни бедствия и др.

Като цяло всички причини могат да бъдат разделени на три основни групи: биологични (свързани със състоянието на тялото на индивида), психологически (всякакви вътрешни конфликти, тревоги и др.) И социокултурни (забрани, морални стандарти, табута, които противоречат на личните убеждения ).

За всеки човек реакцията на психиката се основава на индивидуални характеристики, трудно е да се изведе единичен шаблон за отговор на отрицателни реакции отвън.

Въпреки това, основните признаци, показващи разстроено състояние на човек, могат да бъдат идентифицирани, както следва:

чувство за безнадеждност, отчаяние, невъзможност за самостоятелно решаване на проблема;

повишено ниво на тревожност, тревожност относно незначителни фактори, които не са свързани с основния проблем;

раздразнителност, гняв и агресия, често насочени към себе си или към другите;

проява на неконструктивно поведение (оттегляне, изолация, поява на зависимости или самоунищожение).

Ако фрустрацията все още не е достигнала нивото, в което се упражнява изразен отрицателен ефект върху психиката, тогава симптомите могат да бъдат изгладени, имплицитни, изразени в обща депресия и лека раздразнителност, които лесно могат да се управляват, поне за известно време.

Ако обаче горните симптоми станат забележими за другите и въведат ясен дисбаланс в нормалното съществуване на човек, тогава трябва да обърнете внимание на това и, ако е възможно, да потърсите помощ от специалист (клиничен психолог или психотерапевт).

Важно е да се разграничи фрустрацията от по-тежки състояния като депресия.

В случай на разстроено състояние човек не губи способността да полага волеви усилия за решаване на проблема, желанието за постигане на целта не се нарушава. Но появата на апатия и загуба на интерес към живота вече се счита за страшен симптом, изискващ внимание.

Сол Розенцвайг в своята теория за фрустрация разграничава основни форми на поведение:

Ekstrapunitivnaya формата се характеризира с тенденция да обвиняваме другите за собствените си неуспехи, външни обстоятелства, желание за изместване на отговорността. Обикновено този модел на поведение се характеризира с прекомерна агресия, гняв и отказ да се анализира собственото поведение.

При Impunitivnaya формата агресията обикновено е насочена към себе си, налице е хипертрофирана вина, нивото на тревожност се повишава, възниква склонност към прекомерна интроспекция. В крайна сметка човек става самостоятелен и може да спре да се опитва да реши проблем. Тя се отличава с липсата на каквато и да е такса и предстоящите неприятности се възприемат като неизбежни.

Фрустрацията не винаги изисква намесата на психолог, но ще се изисква внимание към състоянието, собственото или на близките до него. Тя може да се дължи, както на липсата на обекта на желанието, така и на срещане на препятствие по пътя към неговото задоволяване.

Състоянието на фрустрация оказва отрицателно въздействие върху функционирането на организма, постепенно ерозира силата му и отслабва нервната система.

Фрустрираността е много често причина за възникване на неадекватни и деструктивни защити при младите хора – алкохолизъм, приемане на психоактивни вещества, асоциално поведение и др.

Инструкция:

Предлагаме Ви 12 ситуации, които предполагат висока емоционална натовареност. Моля, прочетете всяка една от тях и отговорете с „да“, ако е характерна за Вас и с „не“ – ако не е характерна.

Тестови материал

1. Завиждате на благополучието на някои Ваши познати.

2. Недоволни сте от отношенията в семейството си.

3. Считате, че заслужавате по-добра съдба.

4. На мнение сте, че бихте постигнали много повече в личния или професионалния си живот, ако не бяха обстоятелствата.

5. Чувствате се огорчен за несбъднатите надежди и неосъществените планове.

6. Често изпитвате злоба или раздразнение към някого.

7. Гневен (а) сте, че на някого е провървяло в живота повече от Вас.

8. Чувствате се разочарован, че не можете да си почивате или прекарвате свободното си време така, както искате.

9. Вашето материално състояние е такова, че Ви кара да се чувствате угнетен и потиснат.

10. Мислите, че животът Ви преминава напразно (покрай Вас).

11. Намирате се в положение, в което някой непрекъснато Ви унижава.

12. Нерешените битови проблеми непрекъснато Ви изваждат от равновесие.

Ключ: Всеки отговор „да“ се оценява с 1 бал. Утвърдителните отговори се сумират.

Скала за ниво на фрустрираност

10 – 12 бала – висока фрустрираност;

5 – 6 бала – налице е устойчива тенденция към фрустрираност;

4 бала и по-малко – отсъства фрустрираност.

Ето и някои от основните съвети за справяне с фрустрацията:
Поемете дълбоко дъх – това ще ви позволи да успокоите натрупаните от вас емоции и да възстановите усещането за спокойствие, което е от особена важност. Силната фрустрация, която изпитвате в даден момент, неволно ви кара да задържаме дъха си или да дишате плитко. И в двата случая тялото изчерпва кислород и е трудно да мислим ясно. Дълбокото дишане може да помогне за забавяне на сърдечния ритъм и понижаване на кръвното налягане, намалявайки негативните ефекти на стресиращата емоция.
Установете източника, който предизвика разочарование – когато изясните за себе си каква е причината, която ви кара да св чувствате гневни, можете по-ясно да помислите за начини за справяне с негативната емоция.
Напомнете си, че и това ще мине – фрустрацията не трябва да бъде непрекъснато преживяване. Когато осъзнаете, че емоциите обикновено са мимолетни, вие ги лишавате от власт и ги контролирате. Намерете своя начин да ги „обезвредите“, напомняйки си, че това, което ви стресира в дадения момент, едва ли ще има значение за вас след 1 месец например, когато дори няма да си го спомняте.
Работете върху нещо друго – разсейването е чудесен начин да преодолеете блокирането, включително и чувство на неудовлетвореност. Ако сте раздразнени и разочаровани от нещо, излезте навън за малко, послушайте музика, хапнете нещо. Включете се в задача, изискваща тясна концентрация. Тези техники дават на ума възможност да се дистанцира от негативното усещане и ще ви помогнат да се овладеете и да продължите със задълженията си.
Направете нещо приятно за себе си – на всеки се случва да преживее тежък ден, в който сякаш всичко се случва наопаки. Вместо да се ядосвате и да се стресирате допълнително, направете нещо хубаво и си подарете малко лично време – вземете си вана/освежаващ душ, почетете книга, за която все не остава свободен момент, правете упражнения или йога. Любимото хоби е чудесен инструмент за справяне с фрустрацията.
Всеки човек има своите спадове и моменти на силно разочарование – те просто са част от живота ни. Не приемайте нищо твърде лично и не реагирайте крайно, няма как да контролирате всичко, което се случва около вас. Просто се опитайте да откриете своя начин за справяне и преодоляване на фрустрацията, за трансформирането на разочарованието в нова възможност и шанс за израстване.
Много хора преживяват различни случаи на неудовлетвореност и разочарование – някои от тях се оказват доста неудобни и сякаш изглежда невъзможно да се преодолеят епизодите, които се повтарят в главата отново и отново, напомняйки за случилото се и неприятното усещане от него. Всеки се справя по различен начин с фрустрацията – някои от тези методи обаче могат да бъдат деградивни и нездравословни. Според специалистите първата стъпка за преодоляване на това неприятно състояние е разпознаването му – като типични симптоми отнасящи се до силната фрустрация са гневът и стресът. Фрустрацията произтича от стрес – Постоянното напрежение, което не се разглежда ефективно, може да причини сериозни физически последици. Хроничният стрес води до освобождаване на стресовите хормони кортизол и епинефрин и води до проблеми със сърцето и други жизненоважни органи, заедно с потенциалното развитие на проблеми с психичното здраве.

Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *