Джоджен

Джодженът (Mentha spicata), наречен също гьозум, гьозъм, юзум, гизум, гюзум, менталария или мятва, е вид мента, растяща в Централна и Южна Европа. Принадлежи към семейство Устноцветни (Lamiaceae). Обича влажните почви.

Джодженът е тревисто многогодишно растение, достигащо на височина от 30 до 100 cм, с листа, дълги 5-9 cм и широки 1,5-3 cм, с назъбени краища. Цветовете са събрани в класовидни съцветия, като всеки от тях е розов или бял, на дължина и ширина 2,5-3 мм.

Химичен състав:

В химичния му състав влизат етерично масло, ментол, пинен, ментофуран, неоментол, лимонен, пиперитон, изоментол, пулегон, цинеол, танини, горчиви вещества, никотинова киселина, флавоноиди, каротеноиди. Откриват се и:

– витамини: А, В6, С, К, тиамин, ниацин и рибофлавин

– микроелементи: калций, желязо, магнезий, фосфор, селен, мед и манган

– аминокиселини: валин, аланин, серин, изолевцин, троптофан, глатаминова и аспарагинова

– голямо количество ароматни масла, сред които ментол.

В 100 грама от билката се съдържа: 335 калории ; 71.62 въглехидрати; 8.98 грама белтъчини; 4.24 грама мазнини.

Приложение и терапевтични свойства:

Джодженът намира приложение в главно в кулинарията и по-малко в медицината. Билката е популярна със своите антиоксидантни свойства, които унищожават свободните радикали в организма и ни предпазват от натрупване на токсини.

– Тя е отлично средство за успокоение на всякакъв вид чревни неразположения и нормализира храносмилането. Увеличава апетита, но същевременно с това намалява киселинността в стомаха.

– Отвара от пресни листа или чай от сушен джоджен може да ви помогне още при: разстройство; гадене и повръщане; подуване на корема; колит; болки в стомаха и корема; ентероколит; хемороиди; разширяване на коронарните кръвоносни съдове; главоболие, мигрена, стрес; гинекологични болести; белодробни инфекции; сърдечно-съдови заболявания.

– За бързо сваляне на високо кръвно безотказно действа чаша чай от джоджен. Още по-бързо билката проявява ефекта си в комбинация с лимонов сок, който се прибавя към отварката непосредствено преди консумацията й.

– Препоръчва се жабурене и гаргара с джоджен при гингивит, зъбобол, ларингит, фарингит. Локално, под формата на компреси, билката се прилага и действа добре при натъртвания, циреи, обриви.

– Джодженът е в състояние да реши проблема на жените страдащи от леки форми на хирзутизъм (прекомерно или повишено окосмяване при жените) и то не само козметично. От една страна чаят от билката повишава синтеза на естрадиола, фоликуко-стимулиращия и лутеинизиращия хормони, а от друга намалява нивото на свободния тестостерон. Именно последният в виновен за окосмяването от „мъжки тип“ при жените, както и на други симптоми на хормонален дисбаланс като акне в зряла възраст и андрогенен косопад.

Схемата за прием на чай от джоджен в този случай е следната: 5 гр джоджен се заливат с 250 мл гореща вода два пъти на ден. Запарката се пие, когато хормоналната активност достига най-високо ниво: през последните 5 дни на фоликулярната фаза и дните на овулацията – общо 7 дни. Този начин на лечение не само няма странични ефекти, но е изключителноевтин и лесен за прилагане. В по-тежките форми на хирзутизъм, джодженът не е в състояние да отстрани проблема самостоятелно и трябва да се комбинира с други медикаменти.

Начин на употреба:

– чай от пресни листа джоджен е изключително подходящ за чревни спазми и диария при малки деца и бебета:1 чаена лъжичка джоджен – в 200 мл вряща вода. Държите запарката не повече от 3 минути. След това прецеждате чая. Изчаквате да изстине и давате по една чаена лъжичка 2 – 3 пъти дневно.

– под формата на запарка – към 200 мл вода се добавя 1 супена лъжица суха билка. Оставя се да кисне отново в продължение на 1 час. Прецежда се и се изпива на глътки 1 час след хранене.

– като тинктура – листа от билката се накисват в червено вино в съотношение 1:10 за 8 дни. Получената течност се използва за пиене и жабурене. При лош дъх се приема от нея доза от 2 супени лъжици след хранене.

– като подправка – листата му се използват в супи, чорби и яхнии от зрял боб, при приготвяне на пюрета от спанак, при яхнии от агнешко, овче и шилешко месо, за агнешка плънка, при задушени меса и варено – свинско или телешко. Поради специфичния си, и то силен аромат, трябва внимателно да се съчетава с другите подправки, защото може да ги „потисне“ и те да не се усетят вкусово.

Масло от джоджен:

Терапевтичните свойства на маслото от джоджен са: антисептично, спазмолитично, газогонно, черепен, инсектицид, тонизиращо и стимулиращо.

Маслото действа като психичен стимулант, който охлажда и зарежда организма при умствена умора. То действа положително при стрес, нервно изтощение и успокоява нервната система. Маслото улеснява достъпа до детските, невинни състояния на ума. Увеличава силата, издръжливостта, умствената яснота и фокус, паметта и сетивата. Увеличава и подобрява способностите ви за комуникация. Koгaтo чyвcтвaтe yмcтвeнa yмopa, мacлoтo oт джoджeн щe ви пoмoгнe дa ce ocвeжитe и пpeзapeдитe. To cъдъpжa мнoгo ниcĸи нивa нa мeтaнoл и тoвa гo пpaви пoдxoдящo зa yпoтpeбa пo ĸoжaтa, дopи и пpи дeцa. Macлoтo e мнoгo eфиĸacнo пpи xpaнocмилaтeлни пpoблeми, ĸaтo: мeтeopизъм, зaпeĸ, диapия и гaдeнe. To oтпycĸa мycĸyлитe нa cтoмaxa и oблeĸчaвa xълцaнeтo. Πoмaгa oщe пpи глaвoбoлиe, мигpeнa, нepвнo нaпpeжeниe, yмopa, cтpec, acтмa, бpoнxит, xpeмa и cинyзит. Haнeceнo въpxy ĸoжaтa oблeĸчaвa cъpбeжa и лeĸyвa aĸнe, дepмaтит, зaмъpceнa ĸoжa и възпaлeни вeнци.

Лечебно приложение на масло от джоджен:

– за инxaлaции

B тepaпиитe c пapи, мacлoтo oт джoджeн ce изпoлзвa пpи ĸoлиĸи, мeтeopизъм, глaвoбoлиe, мигpeнa, нepвни cъcтoяния, acтмa, бpoнxит, cинyзит и xpeмa.

– в мacaжни мacлa и в бaнятa

Πpилoжeнo в мacaжни мacлa и в бaнятa, мacлoтo oт джoджeн пoмaĸa пpи глaвoбoлиe, мигpeнa, cтpec, yмopa, cинyзит, acтмa, бpoнxит, нepвни cъcтoяния и зa oблeĸчaвaнe нa cъpбeж.

– в ĸpeмoвe и лocиoни

Πpи тaзи мy yпoтpeбa, мacлoтo oт джoджeн пoмaгa пpи cъpбeж нa ĸoжaтa, ĸaтo и дeйcтвa cилнo ycпoĸoитeлнo.

– в съчeтaниe c дpyги мacлa

Macлoтo oт джoджeн ce cъчeтaвa дoбpe c дpyги eтepични мacлa, ĸaтo: бocилeĸ, eвĸaлипт, лaвaндyлa, poзмapин и жacмин.

Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *