Изследването на полезните свойства на прополиса, и доказването му като средство, което заслужава да е част от традиционната медицина, е това, на което проф. дн Вася Банкова посвещава голяма част от кариерата си. Тя е химик по професия, съосновател на световната школа за изследване на прополиса и ръководител на лабораторията „Химия на природните вещества“ в Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия към БАН.
Проф. дн Вася Банкова: „Проучваме какъв е неговия химичен състав, защото за да може едно нещо да бъде приложено отговорно в лечението на хора, трябва да се знае много добре какво съдържа то, и как неговите индивидуални съставки действат, за да се прилага дозирането. Повече от 30 години се занимавам с прополис. Една от нашите цели, пряко свързана с практичното приложение, е да определим какви стандартни параметри да приложим, така че един прополис или една тинктура от прополис да има високо качество и да можем да я приложим в действие.“
Тя е съавтор и на друго откритие – воден разтвор на прополис, който може да се прилага дори и при бебета и бременни жени.
Проф. дн Вася Банкова:„Заедно с колеги от института по полимери, разработихме един водоразтворим прополис. Те имат начин да превърнат неразтворимото във вода, посредством специални полимери в разтворимо, с едни малки наночастици и така направихме един водоразтворим прополис, който е защитен като полезен модел.“
Българският прополис се отличава с добри качества, а според проф. Банкова, той е идеалното превантивно средство срещу тежки заболявания и е добър имуностимулант.
Проф. дн Вася Банкова: „В хода на нашата работа установихме, че прополисът в различните страни е различен. Нашият е сред най-добрите, пчелите го събират от смолистите пъпки на черната топола. Такъв е почти в цяла Европа. Той е с много добри антибактериални свойства. Освен това той съдържа едно вещество, което се нарича фенетилов естер на кафеената киселина, което има много добри свойства като превенция срещу рак, особено на дебелото черво. Така че прополисът не може да бъде средство против рак, но може да бъде средство за превенция против рак, ако се приема редовно. Това е едно сравнително евтино средство, особено за страните от третия свят. И ако той бъде проучен и стандартизиран, могат да го използват вместо някои много скъпи антибиотици.“
В лабораторията пристигат проби от цял свят, а едно от най-новите изследвания е върху безжилните пчели.
Проф. дн Вася Банкова: „Напоследък получихме проби от Коста Рика, от Мексико, от Щатите. Това са пчели, които живеят в тропическите райони. Те са различни от нашите пчели. Нямат жило и само хапят. Те също така събират мед, събират смола в големи количества, защото нашите пчели както правят питите си от восък, безжилните пчели ги правят растителна смола и восък, така че цялата им пита е много близка до прополиса. Там понеже има съвсем различна флора, се случва да събират смола от много ценни лечебни видове. Така че в областта на прополисовите изследвания, това е гребена на вълната. Да се изследват подробно, както беше направено през последните десетилетия с обикновените, нашите европейски пчели по цял свят, така да се постигнат подобни резултати и с безжилните пчели.“
Информация от https://euronewsbulgaria.com
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!