За първи път хората започват да я отглеждат още преди 6000 години в Югоизточна Азия. Родното и място е Южен Сибир, откъдето тази култура се е разпространила навсякъде. В Индия наричат елдата „черен ориз“, в Русия – „гречка“, а в други страни е известна като „черна пшеница“. Някои видове се използват като зърнена храна, въпреки, че тя не е част от семейство Житни.
Уникалността и практическата стойност на тази култура, е в това, че тя трябва само да се засади и да се събере, не се нуждае от никакви минерални торове или пестициди, защото плевелите не й пречат да расте бързо.
Ползи за здравето от елда:
Тя е без глутен, за тези, които са на глутен чувствителни диети; добър източник на висококачествени, лесно смилаеми протеини – до 16%, сред които от съществено значение са аминокиселините лизин и аргинин.
Нейните зърна съдържат до 30% въглехидрати; 3% мазнини; минерални вещества – желязо, калий, фосфор, цинк, мед, калций, бор, магнезий, йод, никел и кобалт; витамини А, С, В комплекс, Р, PP; 1.3% фибри; до 70% нишесте; ябълчена, лимонена и оксалова киселина; 2.5% захари.
Високо ниво на рутин се извлича от листата й за направа на лекарство, за лечение на високо кръвно налягане.
Желязото, съдържащо се в състава на елдата, стимулира образуването на червени кръвни телца и осигурява здрава кожа.
Калцият се бори срещу крехките кости, чупливи нокти и коса, и срещу кариес.
Калият помага за регулиране на кръвното налягане.
Магнезият има доказано действие при наднормено тегло и депресия.
Лечебните свойства на елдата я прави подходяща не само за ежедневна употреба, но и за хранителни диети. Помагат при чернодробни заболявания, срещу атеросклероза, болестта на Алцхаймер, хипертония, хипофункция на щитовидната жлеза, както и за подобряване на имунната система и запазване на добро зрение.
Някои данни показват, че може дори да помогне за предотвратяване на диабет тип 2 и инсулт.
Диетата с елда е полезна при ревматизъм особено при изострянето му. Тя може да помогне значително за облекчаване на болката в ставите и подуването им.
Заради ниското съдържание на въглехидрати, изобилието на фибри и флавоноиди тя е силно препоръчителна и за възрастните хора, като забавя процесите на стареене. Елдата помага на черния дроб, като отстранява излишния холестерол от организма.
Голямото количество рутин, съдържащо се в елдата има лечебен и профилактичен ефект за разширени вени и при хемороиди. Рутинът спира кървенето, укрепва и уплътнява стените на кръвоносните съдове. Ето защо елдата е полезна при сърдечно-съдови заболявания – тя може да засили имунната система и да подобри общото и мозъчното кръвообращение.
Продължителната употреба на каша от елда помага при псориазис, в комбинация с мляко елдата значително подобрява работата на стомашно-чревния тракт и засилва метаболизма без да натоварва храносмилателната система, защото съдържа пектин.
Обвивките от семената на елдата също интересен имат лечебен ефект – с тях се пълнят възглавниците за да доставят спокоен и пълноценен сън.
Елдата се използва и за масаж – съдържащите се в зърно микроелементи ефективно действат на биологически активните точки за акупресура, заради заострената форма на зърната.
Елдата може да се сложи и под пластир върху активните точки на тялото и да се носи в продължение на няколко дни, за да се презаредите с жизнена енергия.
За предотвратяване на различни заболявания рефлексотерапията препоръчва ежедневно да се ходи по зърна на елда. По този начин, въздействайки върху множеството активни точки на стъпалата на краката, можете да регулирате функцията на вътрешните органи.
Ето и няколко рецепти с елда при различни заболявания:
При повишана кисилинност в стомаха: брашно от елда: 3 пъти на ден по една четвърт чаена лъжичка, се взема преди хранене.
При анемия: 2 супени лъжици брашно от елда преди хранене, по 4-5 пъти на ден. Необходимо е да се пие с топло мляко. А след хранене се препоръчва да се приема елда с мед по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.
При заболявания на щитовидната жлеза: Смесват се 1 чаша брашно от елда, 1 чаша мед от елда и 1 чаша нарязани орехи в плътно затворен стъклен буркан. Веднъж седмично яжте само от нея – сутрин, обед и вечер, залята с топла вода или чай. Така получавате едновременно и лечение, и една чудесна разтоварваща диета. Курсът на лечение е два месеца.
При кожни заболявания и охлузвания: Първо леко запържете семената в тиган. След това ги смелете на прах и ги смесете с вода до консистенция на леплива смес. Наложете в продължение на 20 минути върху възпалените участъци от кожата.
При атеросклероза: 3 с. л. брашно от елда се разтварят в 300 мл студена вода. След това се долива 1 л вряла вода и се вари няколко минути, докато се сгъсти. Разбърквайте периодично. Получената смес се приема студена по 100 мл сутрин и вечер. Курсът на лечение е 2 месеца, може да повторите отново след 1 месец почивка.
Още една при атеросклероза: 1 с. л. брашно от елда разтваря се в 100 мл вода и се вари няколко минути на слаб огън. Пие се 2 пъти на ден по 1 чаша.
Полезните свойства на елдата можете да запазите, като спазвате няколко правила:
Не я накисвайте предварително!
Не я подлагайте на дълга термична обработка!
Не добавяйте мляко или захар!
Съотношението за правилно приготвяне на елдата трябва да е точно 1 част зърна към 2 части вода!
Съдът в който се вари не трябва да е емайлиран, а метален, и за предпочитане с удебелен дъно!
След като заври водата, котлонът трябва да се намали на умерен огън, а в самия край на готвенето – на слаб, но достатъчен за да поддържа кипенето на водата!
Вари се под плътно затворен капак, без да се разбърква!
Автор: Димитринка Станчева
„Съдът в който се вари не трябва да е емайлиран, а метален, и за предпочитане с удебелен дъно.“ – не трябва ли да е обратното – да се вари не в метален, а в емайлиран съд?!?!