
Като диворастящо растение у нас се среща в Преславския балкан, по дерето на Дервишката река, в Котленско, а като декоративно дърво се отглежда из цялата страна. Среща се и в Северна Гърция, Македония, Албания, из целия Балкански полуостров. Растението е студоустойчиво, вирее на слънчеви и полусенчести места. Размножава се със семена (кестени), засети през есента.
Използваема част: кора, листа, цвят, семена (кестени)
Химически състав:
Кората съдържа глюкозидите – ескулин, ескулетин и фраксин; тритерпеновия – сапонин есцин; дъбилни вещества, мазнини, алантонин и др.
Листата съдържан флавоноидите – кверцитрин, изокверцитрин и кварцетин; кератиноидите – лутен, виолаксантин и др.
Семената (кестените) съдържат флавоноидите – спиреозид, кверцетин и кемпферол; сапонина – есцин; дъбилни вещества, мазнини, алантонин, смола, глюкозида фраксин, ескулетин и до 3% ескулин.
Ескулинът повишава устойчивостта на капилярите и на червените кръвни клетки и действа върху колоидните съставки на граничните повърхности на клетките, особено от венозната система – с това се обяснява доброто действие на конския кестен при разширени вени и хемороиди.
Лечебно действие и приложение: Проявява съдосвиващо, болкоуспокояващо и антимикробно действие.
Кората се използва под формата на настойки и отвари – възпаление на червата, ревматизъм, подагра, хемороиди и заболявания на дихателните пътища, има противовъзпалителни, стягащи и аналгетични свойства.
Цвят – използва се локално за болки в ставите и ревматизъм. Изцедения сок от пресен цвят може да се пие по 20-25 капки във вода, два пъти на ден. Провеждане на курс от 21 дни, последвано от 2 седмици почивка и след това повторете. С настойка от цветовете, накиснати в спирт или водка, се правят натривки при ревматични и артритни болки. При подагра се пие настойка от цветовете. 100 г. сухи цветове киснат 20 дни в 1 л. водка, като ежедневно сместа се разклаща. Пие се по 40 капки 3 пъти дневно, разтворени в 50 мл. вода, преди ядене.
Листата от конски кестен се събират в момент, когато са зелени и буйни. Счукани пресни листа се използват като лапи при разширени вени.
Плодовете на кестена – събирането им трябва да се извършва след като узреят и се разпука зелената им обвивка – през септември и октомври. Българската народна медицина препоръчва кестените при бронхит, магарешка кашлица, туберкулоза, диария, дизентерия, Болестта на Бюргер, болки в корема, тромбофлебит, маточни кръвоизливи, рак и др.
Настойка от ситно нарязани кестени, киснати 15 дни в силна ракия в съотношение 2:1, се прилага външно за разтривка при артрит, остеоартрит, ревматизъм, флебит и хемороиди.
Начин на употреба: 1 кафяна лъжичка ситно нарязани кестени се заливат с 0,5 л вряла вода и се оставят да киснат 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно
От корите: 1 кафяна лъжичка се слага в същото количество вода и се вари 10 мин., а от листата 1 супена лъжица се запарва в същото количество вода и се взима по същия начин. За хемороиди – отвара от 50 гр. кора на 1 л. вода. Правят се хладки вани в течение на 15 минути при кървене.
Спиртния извлек от конски кестени е с най-голям лечебен ефект. Можете да си го направите: 50 грама ситно натрошени или нарязани кестени се заливат с 0,5 литра силна ракия или водка. Престояват 15 дни на тъмно място, като ежедневно се разклащат. След този период прецедете извлека. Пие се в продължение на 4-6 седмици, по 30 капки в 2 супени лъжици вода, половин час преди хранене 3 пъти на ден. Ако имате неприятни усещания в стомаха, може да се приеме по време на хранене. Този екстракт е много ефективен при лечението на патологично разширени вени, за разреждане на кръвта и ускоряване притока на кръв, за укрепване на малките кръвоносни съдове (капиляри), атеросклероза. Този извлек е прекрасно средство срещу отоци, има аналгетично и противовъзпалително действие. Освен това, терапевтичният ефект на екстракта се прилага за цялото тяло, не само за краката.
Противопоказания за лечение с конски кестен: Кестенът е противопоказан при хора с намалена съсирваемост на кръвта, язви на стомаха и дванадесетопръстника, тромбоцитопения, хипотония, бременност и кърмене. При приемане през устата, трябва да се направи кръвен тест за Протромбиново време.
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. Тази статия е информативна и не може да служи за самолечение. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!