Коклюш или магарешка кашлица е остро инфекциозно заболяване на дихателните пътища, причинено от пръчковидната бактерия Bordetella pertussis. Болестта се предава по въздушно-капков път. Засяга и възрастни, но основно възприемчиви към нея са малките деца и подрастващите.
Инкубационният период на болестта е 1-3 седмици след заразяването, а до 40-тия ден болните са заразни. Започва с лека, постепенно засилваща се суха кашлица, придружена от отпадналост и повишена телесна температура. Постепенно кашлицата придобива пристъпен характер с невъзможност пациентът да си поеме въздух по време на пристъпа. Очите се зачервяват, устните и езикът посиняват.
След края на пристъпа на кашлицата, болният отделя жилави светли храчки. Тежестта на заболяването се определя по честотата и продължителността на пристъпите на кашлица, като по-тежките пристъпи са придружени и от повръщане. Усложнения могат да засегнат кърмачетата и малките деца, като най-сериозното от тях е бронхопневмонията. Предадените от майката антитела, осигуряват по-слаба защита на новородените по отношение на коклюша в сравнение с другите инфекции. Това е причина бебетата доста често да боледуват от това заболяване, въпреки че коклюшът е най-разпространен между 2 и 7-годишна възраст. При алергични и психично лабилни деца, кашлицата може да продължи няколко месеца.
Прилаганата противококлюшна ваксина предпазва повечето от децата, но малък процент от тях могат да заболеят от коклюш, който протича нехарактерно, продължава с месеци и трудно се разпознава. Антибиотиците в почти 50% от случаите не довеждат до излекуване. Грижите за болното дете са от голямо значение. Децата трябва да се извеждат ежедневно на чист въздух и да спят на отворен прозорец. Храната трябва да бъде кашеста и в малки количества, за да не повръщат.
В началния период на заболяването лекарите – хомеопати прилагат някои от следните медикаменти:
- Алиум цепа в разреждане 9 или 15 СН
- Еуфразия официналис в разреждане 5 или 9 СН
- Беладона в разреждане 9 СН.
- Карбо вегетабилис в разреждане 9, 15 или 30 СН.
В периода на характерната за коклюша симптоматика – пристъпите на кашлица, лекарите-хомеопати най-често прибягват до някои от следните хомеопатични медикаменти:
- Ипека в разреждане 9 СН
- Дрозера в разреждане 9 или 15 СН
- Коралиум рубрум в разреждане 5 или 9 СН
- Купрум металикум в разреждане 5, 9 или 15 СН
- Кокус какти в разреждане 9 СН
- Мефитис путориус в разреждане 5 или 9 СН
- В периода на затихване на оплакванията:- Пулсатила в разреждане 15 СН или Калиум бихромикум в разреждане 9 СН
Веднъж преболедували коклюш, болните изграждат постоянен имунитет към причинителите на болестта. За профилактика на това заболяване се прилага комбинирана ваксина против дифтерия, тетанус и коклюш.
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!