Същност на лецитина: Тялото на възрастен здрав човек се нуждае от 10 г лецитин дневно, защото той е строителен материал за мембраните на всички човешки клетки, необходим е за черния дроб и нервната система, а също така участва в производството на енергия. За първи път е изолиран от яйчен жълтък през 1845 г., а 90 години по-късно подобна фракция е изолирана от соя, наричайки я есенциални фосфолипиди. Ето защо термините „лецитин“ и „фосфолипиди“ често се използват като синоними. Лецитинът е мастноподобно вещество, което представлява смес от фосфолипиди с малко количество триглицериди и следи от някои други вещества, като токофероли, въглехидрати, стероли.
При разграждането на фосфолипидите, което се случва в тънките черва, с участието на чернодробни ензими, се получават:
Палмитинова висша мастна киселина – това е преобладаващата наситена мастна киселина в кърмата. Необходими са малки дозиот нея, за да се активира синтеза на еластин, колаген и хиалуронова киселина, които са необходими за здравето на кожата, ставите и костите, участва и в усвояването на калций;
Омега-6-арахидонова мастна киселина – необходима за изграждането на чернодробните клетки и нормалното функциониране на мозъка;
Омега-9-олеинова мастна киселина – необходима за изграждане на всички клетъчни мембрани, намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания;
Холин – предшественик на ацетилхолина, благодарение на който се осъществява функционирането на паметта и парасимпатиковата нервна система, както и нервно-мускулна трансмисия;
Стеаринова наситена мастна киселина – доставчик на енергия, при делението на лецитина се отделят също фосфорна киселина и глицерин, но техните количества са твърде малки, за да навредят на здравето.
Видове: Лецитинът е от животински и растителен произход. В човешкото тяло той и много от неговите компоненти не се синтезират. По-полезен и по-евтин за производство е растителният лецитин. Най-често срещаните култури, от които се произвежда днес, са соята и слънчогледът. Някои производители правят хранителни добавки от рапично масло. Използва се не във фармацевтичната, а в хранително-вкусовата промишленост, като E322 за подобряване на реологичните свойства и удължаване срока на годност на различни хранителни продукти.
Соевият лецитин се произвежда чрез извличане на соево масло, получено чрез нискотемпературна обработка.Момичетата, момичетата и жените се съветват да приемат точно соев лецитин. Тази препоръка съществува поради следните причини: съдържа фитоестрогени (изофлавони); при разграждането в червата се освобождава повече, отколкото в слънчогледовия лецитин, количеството арахидонова киселина, което е необходимо за синтеза и поддържането на активността на женските полови хормони, както и мастните киселини, принадлежащи към групата на Омега-3, които, наред с други неща, имат положителен ефект върху състоянието на кожата, косата и ноктите; поради наличието на вещества, които стимулират щитовидната жлеза; в сравнение със слънчогледовия, приемът на соев лецитин дава по-дълго чувство за ситост.
Слънчогледовият лецитин се получава чрез екстракция от нерафинирано студено пресовано слънчогледово масло. Слънчогледовите семена са богати на фосфолипиди. Момчетата, младежите и мъжете се съветват да приемат слънчогледов лецитин поради: липса на фитоестрогени; изключително нисък риск от развитие на алергия към компонентите; по-високо съдържание на мастни киселини от групата на Омега-9, които укрепват миокарда и намаляват риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания; силно хепатопротективно действие. ГМО растенията все още рядко се използват в търговското отглеждане на слънчоглед.Следователно слънчогледовият лецитин не съдържа следи от пестициди и не може да повлияе на поносимостта към антибиотиците. Честно казано, нека уточним, че и двата факта, както и други отрицателни ефекти на ГМО продуктите, са само предположения и не се потвърждават от сериозни медицински изследвания Въпреки това, бременните и кърмещите жени се съветват да приемат хранителни добавки не със соя, а със слънчогледов лецитин.
Дневната превантивна доза лецитин е: за възрастни мъже и жени – 5-6 г; за редовно занимаващи се с фитнес – 10 г; за бременни и кърмещи – 12 г (по 3 г, 4 пъти на ден).
Здравословни ползи от лецитина – необходим на човек от първите дни на живота, по време на растежа, в зряла и напреднала възраст.
За отслабване: Дори при спазване на обичайния калориен прием и физическа активност, фосфолипидите: засилват реакциите на липидния метаболизъм, ускоряване на процеса на изгаряне на мазнини; увеличават количеството изгорена мастна тъкан, като се започне от нейните висцерални резерви; притъпяват чувството на глад; стимулират образуването на молекули източник на енергия; потенцира производството на топлина; емулгират големите мастни молекули в малките в червата, като по този начин ускоряват процеса на тяхното усвояване; подобряват храносмилането на добрия холестерол с висока плътност; лецитинът участва в синтеза на невротрансмитери, отговорни за появата на чувство за ситост; предотвратява умората и загубата на ефективност, тъй като „превключва“ тялото към продължително производство на енергия от мастните резерви.
За черния дроб: Лецитинът е в основата на изграждането на чернодробните клетки, който е 50% съставен от това вещество. Ето защо не е изненадващо, че растителните фосфолипиди са част от някои хепатопротективни лекарства, които помагат за бързото възстановяване на чернодробната тъкан. Препарати с лецитин се предписват при омазнен черен дроб, хепатит, цироза; за черния дроб, сърцето и мозъка действа като антиоксидант, като помага за пречистване на кръвта от отрови и токсини, включително молекули на етилов алкохол и фузелово масло-страничен продукт в процеса на спиртната ферментация. В допълнение, фосфолипидите стимулират синтеза и регулират състава на жлъчката, предотвратявайки образуването на камъни в жлъчката.
За нервната система: Лецитинът е в основата на изграждането на миелиновата обвивка на нервите, бялото вещество на мозъка и предпазващите го мембрани. Общият дял на лецитина в нервната система на възрастен е 17%, мозъкът се състои от него с 30%, а миелинът с 70%.
Липсата на фосфолипиди причинява психо-емоционална нестабилност, води до намаляване на когнитивните способности, изтощение на мозъка и нервен срив. Следователно лецитинът, понякога наричан витамин B4, е неразделна част от невродиетологията. Днес се използва за предотвратяване на стрес както при възрастни, така и при деца. С помощта на лекарства с лецитин успешно се лекуват депресивни неврози, астеноневротични реакции, синдром на Турет, епилепсия, болест на Мениер.
За сърцето и кръвоносните съдове: В състояние е да се противопостави на прогресията при атеросклероза, като активира специален ензим – липопротеин липаза, който разрушава капчиците липопротеини с много ниска плътност, които формират основата на атеросклеротичната плака. Лецитинът намалява вискозитета на кръвта – има положителен ефект върху неговата микроциркулация, това подобрява благосъстоянието, повишава ефективността и толерантността към физическо натоварване и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци; миокардът се състои от 30% лецитин и неговият дефицит се отразява негативно върху състоянието на миоцитите и силата на сърдечната контракция. Това обстоятелство обяснява, защо лецитинът в храни или хранителни добавки се предписва на хора с коронарна болест на сърцето, ангина пекторис, хронична сърдечна недостатъчност и на етапа на рехабилитация след инфаркт на миокарда.
За жените: Лецитинът е едно от най-добрите профилактични средства за онкология на женската полова област – съдържа и фитоестрогени (изофлавони), които: активират работата на яйчниците; помагат за възстановяване на редовността на месечния цикъл; отслабват болезнените прояви по време на критични дни; позволява леко протичане на менопаузата. Фосфолипидите са изклюючително важни за синтеза на всички женски полови хормонии, както и влиянието му върху функционалната им активност. По време на бременност се предписват добавки с лецитин за лечение на Прееклампсията (усложнение на нормалната бременност), като лекарства, които спомагат за нормализиране на протеиново-липидния метаболизъм. Особено необходим на жената по време на кърмене – от една страна, той е един от енергийните източници на кърмата и доставчик на строителен материал за растежа на бебето, а от друга страна, намалява нивото на вискозитета на млякото, предотвратявайки запушването на каналите на майката. млечни жлези. Лецитинът е показан и при възрастни жени с диабет тип 2. – стимулира работата на бета-клетките на панкреаса, допринася за нормализиране на нивата на инсулин в кръвта, компенсира липсата на незаменими мастни киселини, която се развива при тази патология.
За децата: Естественият лецитинът е незаменима субстанция през първата година от живота. Недостигът му причинява необратима интракраниална хипертония при кърмачета, влияе неблагоприятно върху развитието и функционирането на мозъка, сърцето и черния дроб. Ето защо лецитинът е задължително включен във всяка бебешка храна, а кърмещите майки се съветват да обогатят менюто си с продукти, богати на лецитин, или да приемат хранителни добавки, които го съдържат. Необходим е на бебета и деца за нормален растеж и развитие. Без него се нарушават показателите на всички видове памет и процесите на формиране и учене на речта стават изключително трудни. Дефицитът на лецитин в тялото на детето води до нарушение не само на умственото, но и на физическото развитие. Дете, което не получава достатъчно лецитин от храната, е болезнено слабо, бързо се уморява, емоционално нестабилно, постоянно раздразнително и хленчещо. Той също така страда от липса на витамини A, D, E и K, тъй като те се усвояват само благодарение на фосфолипидите. Днес лецитинът за деца е включен в спомагателната терапия за психомоторна изостаналост, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, аутизъм, детска множествена склероза. Предписва се и на деца със захарен диабет тип 1, тъй като това вещество, макар и не много, намалява външната нужда от инсулин.
За възрастни хора: Полезен за възрастни мъже и жени. Препоръчва се да се приема за намаляване нивото на лошия холестерол с много ниска плътност в кръвта, както и за профилактика и лечение на колит, панкреатит. Доказано е, че редовният прием на фосфолипиди: забавя появата на деменция (сенилна деменция); подобрява мозъчната дейност при болест на Паркинсон; спира множествената склероза, прехвърляйки патологията в стадия на ремисия; помага за възстановяване на мозъчната дейност след инсулт; може да предотврати развитието на болестта на Алцхаймер.
За спортисти: За тези, които се занимават с физическо натоврване и спорт, както и за хора, водещи активен начин на живот, приемането на лецитин е показано за: повишаване на показателите за обща, скоростна и силова издръжливост; стимулиране, ускоряване и улесняване на синтеза на ацетилхолин, който е отговорен за нервно-мускулната проводимост; предотвратяване на натрупването на холестерол при спазване на висококалорична диета; лечение на синдром на чернодробна болка; намаляване на проявите на крепатура, ускоряване на възстановяването на скелетната мускулна тъкан след тежки физически натоварвания; поддържане на сърдечния мускул; повишено производство на хемоглобин и червени кръвни клетки; засилване на работата на дихателните ензими в митохондриите и подобряване на тъканното дишане; повишаване на антиоксидантната активност; повишаване на устойчивостта на стрес по време на състезания; за по-бързо възстановяване след тренировки, заболяване и нараняване.
Хранителни източници на лецитин, които трябва да присъстват в седмичното меню: яйчни жълтъци; нерафинирани растителни масла; соя и соеви продукти (без ГМО); фъстъци, бобови растения; ядки и семена; телешко и говежди черен дроб, незамразени; охладена риба от херинга и сьомга, хайвер, рибено масло; елда; зеле, моркови, листни салати. Без излишни мазнини и калории, лецитинът може да се получи от извара, суроватка, нискомаслена сметана, нискомаслена заквасена сметана, разумни количества масло.
Хранителна добавка като алтернатива: Не винаги е възможно да се попълни запасът от необходимото за тялото вещество с храната. По една или друга причина продуктите – източници на лецитин, могат да бъдат изключени от ежедневната диета. Затова лекари, диетолози, треньори, инструктори и експерти по здравословен начин на живот предлагат алтернативен вариант – приемане на хранителни добавки, съдържащи естествен лецитин.
Внимание: За лечение на заболявания и след наранявания се определя от лекуващия лекар поотделно. Дозировката зависи от диагнозата, възрастта и наличието на заболявания и състояния, съпътстващи основната патология.Няма противопоказания за употребата на лецитин. Може да се включва в диетата на здрави възрастни и деца, както при повишени интелектуални и физически натоварвания, при стресови състояния и силни емоционални преживявания, така и в ежедневието. При прием на лецитин повече от 3 месеца е необходимо едновременно да се пият препарати с калций и витамин С. Сред страничните ефекти от приемането на хранителни добавки с лецитин трябва да се отбележи появата на алергии, от които никой не е имунизиран. В случай на предозиране на лекарство, съдържащо лецитин, може да се появи повишено слюноотделяне, гадене и диария. Холинът дава този ефект. Може също да причини спадане на кръвното налягане, както и дъх на риба, пот и урина. Няколко дни прием на сорбент и рехидратиращ агент ще помогнат за справяне с проблема. Когато приемате добавки или лекарства с лецитин, запомните че:
Фенобарбиталите пречат на абсорбцията на лецитин в червата!
Алкохолът разрушава мастните киселини и холина, включени в лецитина!
Комбинираната употреба на фосфолипиди с ноотропни лекарства засилва ефекта на последните!
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!