
Същност: Инозитол (inositol)или „витамин B8” е витаминоподобно вещество, специален въглехидрат, компонент на лецитина. В миналото е бил наричан витамин, но е доказано, че той се синтезира в големи количества в човешкото тяло от глюкоза, и строго погледнато, не е витамин. Открит през 1848 г. от немския химик Юстус фон Либих. Първоначално този компонент е бил подценяван и през 19 век медицината практически не му е приписвала съществена роля. Но още през 1928 г. ползите от инозитола са научно обосновани и той става известен като витамин В8. По-нататъшни изследвания потвърждават значението на елемента за здравословното функциониране на всички органи и системи: за поддържането на нормални нива на холестерола; за функционирането на нервната система; за психичното здраве на човека. Инозитолът е химикал – шествалентен алкохол на циклохексана. Химично наименование на инозитола е: цис-1,2,3,5-транс-4,6-циклохексанхексаол, емпирична формула: C6H12O6.
Синтез, видове и тяхната роля: Инозитолът се синтезира от глюкоза в тъканите и органите, например в сърцето, черния дроб и бъбреците. С кръвта той попада във всички клетки и то в особено висока концентрация – в мозъчните клетки, където се натрупва в защитната мембрана. Свободен инозитол се намира и в кръвта. Този резерв е за онези клетки, които сами не могат да произвеждат това вещество. Лещата, задната стена на окото и слъзната течност съдържат особено голямо количество инозитол и липсата му в организма, може да доведе до различни заболявания на очите. Инозитолът съществува в природата под формата на девет стереоизомери, от които мио-инозитол и D-хиро-инозитол, най-често се намират в живите организми:
Мио-инозитол представлява прекурсор (предшественик за синтезата) на различни фосфорилирани продукти, като например инозитол-1,4,5-трифосфат. Основната му функция е участие в предаването на вътреклетъчен сигнал, както и осигуряването на функционирането на рецепторите. Той е един от протеините, които подпомагат стабилизирането на клетъчните мембрани и участват в скоростта на провеждане на импулсите през нервната тъкан, играе критична роля при аксонална дисфункция. Намаляването съдържанието на мио-инозитол в аксоналната тъкан, дори с 10%, води до значително намаляване на използването на енергия от неврона. Дефицитът на невронален мио-инозитол води до нарушаване на редица функции на клетъчната мембрана, намаляване на активността на Na + ; K + ; ATPase. Мио-инозитолът участва активно в дейността на репродуктивната система, метаболитните процеси и метаболизма на захарта; играе важна роля в секрецията на инсулин, фоликулостимулиращ хормон, катехоламини, растежни фактори и други хормони; носи големи ползи за здравето: регулира менструалния цикъл при жените; подобрява женската плодовитост; подобрява качеството на спермата при мъжете; поддържа здравословен хормонален баланс; широко използвани в акушерската и гинекологичната практика. В репродуктивната медицина веществото се използва преди ин витро оплождане.
Холин инозитол. Инозитолът и холинът принадлежат към групата на витамини В и имат сходни функции, което им позволява взаимно да усилват действието си. Ние сме запознати с холина (витамин B4) от първия ден на нашия живот, тъй като той е част от кърмата. Укрепвайки имунната система, холинът предпазва новороденото от инфекции, а също така активира миелина, който обвива нервните влакна. Благодарение на това бебетата са по-малко палави и стават по-спокойни. Холинът (http://integrabg.info/?p=2800) подобрява паметта и стимулира мозъчната дейност: достатъчно количество от елемента гарантира бистър ум дори в напреднала възраст.
Ефекти на инозитола върху тялото. Инозитолът се синтезира и разпределя в тялото, но концентрацията му е особено висока в мозъчните клетки. За да произведе вещество, тялото използва въглехидрати, които идват с храната. Компонентът е от голяма стойност за тялото; влияе върху производството на хормона инсулин, който нормализира количеството захар в кръвта, както и серотонин, и допамин, които поддържат химичните процеси в мозъка; играе ключова роля за доброто настроение и благополучие; хора, склонни към депресия, повишена тревожност и компулсивни разстройства, имат значително по-ниски нива на серотонин и допамин; той участва активно в липидния метаболизъм, подобрява предаването на нервните импулси, регулира чревната подвижност и влияе върху нивата на холестерола; в ендокринологията се включва в комплексната терапия за профилактика на тиреоидит; веществото се включва и в кремове и маски, предназначени да удължат младостта на кожата.
Здравословни ползи:
Намалява нивата на триглицеридите. Само 4 грама инозитол на ден могат да намалят триглицеридите и „лошия“ холестерол с 20-30%, като по този начин предотвратяват риска от инфаркт, инсулт, хипертония и рак. Витамин B8 също намалява нивото на инсулинова резистентност и стабилизира кръвното налягане.
Блокира паник-атаките. Инозитолът е незаменим за човешкото психично здраве. В сравнение с традиционните лекарства, използвани за лечение на пристъпи на паника, витамин В8 е доказано по-ефективен. За преодоляване на тежка форма на повишена тревожност са необходими 12 грама от веществото на ден.
Стабилизира нивото на захарта при диабет тип 2. Предпоставка за това е съвместният прием на инозитол с витамин B9 (фолиева киселина) в продължение на 6 месеца.
Лекува косопада: Инозитолът придава сила и еластичност на къдриците, укрепва космените фоликули и ускорява растежа на косата. В козметологията шампоаните са много популярни, които включват витамин В8, благодарение на който е възможно да се отървете от сърбеж и лющене на скалпа.
Проучванията показват също, че инозитолът предотвратява риска от диабет при бременни жени. През целия период на бременност много жени изпитват значително повишаване на нивата на кръвната захар. В медицината това явление се нарича гестационен диабет и се регистрира ежегодно при 10% от всички бременни жени. Поради влиянието на витамин B8 върху синтеза на инсулин, който е отговорен за нивата на захарта, приемът на инозитол по време на бременност може да предпази бъдещата майка от риска от гестационен диабет.
За отслабване: Инозитолът е компонент, който влияе върху нивото на хормоните. Това е особено важно да знаят хората с наднормено тегло, тъй като хормоналният дисбаланс често допринася за наддаването на тегло. Това са хормоните на мастната тъкан, които изпращат сигнали до мозъка, които регулират скоростта на метаболитните процеси и процеса на изгаряне на калории. Поради тази причина, в стремежа си да се отървем от мастните натрупвания, е важно да повлияем на хормоналния баланс. В този случай килограмите наистина ще изчезнат, теглото ще бъде стабилно и фигурата ще бъде слаба. Един от хормоналните дисбаланси, който е труден за лечение, е резистентността към лептин, хормон на мастната тъкан. Хората с тази патология често не могат да отслабнат, въпреки положените титанични усилия. Изследванията в областта на ендокринологията показват ефективността на инозитола при коригиране на тези хормонални нарушения. Веществото понижава резистентността към лептин, като помага за предотвратяване на затлъстяването – с приемането на инозитол системно, можете да контролирате теглото си, без да се страхувате повече от телесните мазнини.
Инозитолът в храната: В здраво тяло инозитолът се произвежда в количества до 75% от нормата. В хранителните продукти инозитолът се съдържа под формата на мио-инозитол, фитинова киселина и инозитол фосфати, както и под формата на инозитол фосфолипиди. Има много от него в черния дроб, месото, млякото, пълнозърнестия хляб, зеленчуците и плодовете, бирена мая, говежди мозък и сърце, пъпеш, грейпфрут, стафиди, фъстъци, зеле, ядки; зърнени храни; пшеничен зародиш; масло от сусамово семе; цитрусови плодове; говеждо месо; сардини; яйчни жълтъци; стафиди; стриди; бобови растения; мляко; кисели млека.
Дневната доза инозитол варира в зависимост от концентрацията на компонента, която е индивидуална за всеки производител. Инозитолът може да се приема в количество от 1,5 до 8 г на ден, в зависимост от показанията и целите на приложение. Значително превишаване на препоръчаните дози може да причини повръщане и лошо храносмилане. Отбелязва се, че елементът е по-ефективен с витамините от своята група и витамин Е, които засилват положителния му ефект. Според проучване на учени стандартната диета съдържа по-малко от 100 мг витамин B8, докато дневната норма е 100-500 мг.
Как да приемате инозитол правилно и има ли противопоказания? Приемът на инозитол практически няма странични ефекти. Няма специални противопоказания за перорално приложение, тъй като се синтезира от организма и осигурява нормалното му функциониране. Изключение е индивидуалната непоносимост към съставките в хранителните добавки. Въпреки факта, че редица проучвания потвърждават ползите от инозитола за бременни жени, все пак си струва да се консултирате с Вашия лекар, преди да приемете лекарството. Това важи и за пациенти под 18-годишна възраст.
В заключение: Важно е да запомните, че кофеинът, никотинът, алкохолът, сулфонамидите – нарушават синтеза на инозитол и причиняват неговия недостиг в организма. Отрицателните фактори за синтеза и асимилацията на инозитола са: недохранване, редовно претоварване с калории, лоши условия на околната среда, стрес и приемане на определени лекарства. С дефицит на инозитол могат да се сблъскат и хора с различни заболявания. В риск са жените, диагностицирани с поликистозни яйчници, тъй като с тази патология веществото се екскретира интензивно от тялото. Въпреки факта, че компонентът се произвежда в тялото, неговият дефицит е доста вероятно поради недохранване, стрес и редица заболявания. Редовната употреба на инозитол може да подобри състоянието на хора, страдащи от психични разстройства. Данни от научни изследвания показват, че приемането на този компонент е полезно за пациенти с метаболитни нарушения, панически разстройства, синдром на поликистозни яйчници и захарен диабет. Веществото е необходимо за безпроблемното функциониране на нервната система, както и за репродуктивното здраве и на двата пола.
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!