Апитерапията е метод на лечение, чрез използване на пчелни продукти и пчели.
В зависимост от използвания материал за лечение, може да разграничим следните подвидове апитерапия:
- Медолечение
- Лечение с пчелно млечице (Желе-роял-терапия)
- Лечение с пчелен прашец (Поленотерапия)
- Лечение с пчелна отрова (Апитоксинотерапия)
- Лечение с прополис (Прополисотерапия)
- Лечение с пчелен восък
Медът е най – вече храна със сложно съчетание от 70 вещества – въглехидрати, вода, органични киселини, аминокиселини, минерални вещества, и витамини. Съдържанието им в меда е в следното съотношение:
- Въглехидрати (70-80%), главно от глюкоза и фруктоза, дизахарида захароза и около 20 други ди- и тризахариди. Съдържанието на захароза е под 5%, но в някои случаи (акациев, лавандулов и манов мед) достига 8%.
- Белтъчни вещества — 0,1-1,5%.
- Вода около 15 – 20% от състава на меда.
- Аминокиселини, които в меда са около 20 на брой — пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицин, метионин, изолевцин, левцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.
- Органични киселини в малки количества — глюконова, ябълчена, лимонена, оксалова, винена, млечна, малеинова, янтарна, пироглутаминова, бензоена, мравчена.
- Минерални вещества — в най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий.
Пчелният мед не е „регламентирано” лечебно средство, а храна с определено диетично и лечебно действие. Важно е да знаете какъв вид мед консумирате, особено ако имате заболяване, непоносимост, или имате съмнение за такова.
Още в древността меда се е използвал за лечението на рани, поради бактерицидните си свойства. Лекарите от древен Египет например са препоръчвали меда като най – добро средство за лечение на всевъзможни очни заболявания, кожни възпаления и рани. Съвременната медицина потвърждава, че умерена ежедневна употреба на мед съдейства за по – добро храносмилане и регулира киселинността на стомашния сок. Затова той е част от лечението на гастрити и язвата на стомаха и дванадесетопръстника, т. е. на заболяванията, които са свързани с повишена киселинност на стомашните секрети. Благодарение на противовъзпалителното и на противомикробното действие на меда по отношение както на вирусите, така и на бактериите и гъбичките, този пчелен продукт продължава и днес, както и преди хиляди години да се използва за профилактика и лечение на редица инфекции на дихателната, стомашно – чревната, пикочно – половата и други системи, засилва обмяната на веществата, ускорява регенерацията на тъканите, оказва противовъзпалително и тонизиращо действие, резорбира отоците.
При апитерапията трябва да се използва истински пчелен мед – този, който се захаросва след известно време, акациевият мед може да кристализира до две години. Истинският мед неограничено дълго време може да съхранява лечебните си и хранително-вкусови качества, той е един от най – издръжливите хранителни продукти.
Забележка: ИнтеграБг.Инфо не е лекар, не лекува, и не консултира! ИнтеграБг.Инфо е здравно информационна – образователна медия. При нужда се обърнете към квалифициран специалист! ИнтеграБг.Инфо не носи отговорност за неправилно интерпретиране на текст от потребителите на сайта!