Макадамията е растение, което се среща из източна Австралия, Нова Каледония и Сулавеси в Индонезия. Познато е още като Австралийски орех и e кръстено на шотландския химик Джон Макадам. Съществуват 9 вида макадамия, от които 7 са отровни и 2 ядивни.
Ядките имат силен и наситен маслен вкус. Най-големият им производител е Австралия, но за най-вкусни са смятани ядките от Хаваи – те са с наситен вкус и хрупкава текстура.
Балансирана диета, включваща ядките макадамия, гарантира дълголетие, здраве и красота.
Полезни свойства:
Макадамия не съдържа холестерол. Ядките са богати на здравословните ненаситени мастни киселини, които са приятели на сърцето, тъй като прочистват артериите от отлагания. Също така ядките намаляват нивата на триглицеридите.
Ядките имат високо флавоноидно съдържание, което ги прави отлични антиоксиданти.
Флавоноидите са химически субстанции, които предпазват клетките от остаряване и вредното въздействие на околната среда. В тялото ни те се трансформират в антиоксиданти, които предпазват тялото от редица болести, включително рак, тъй като спират вредното въздействие на свободните радикали.
Макадамовите ядки съдържат палмитолеинова киселина и Омега – 7 мастни киселини, които изграждат ензимите, контролират изгарянето на мазнините и потискат апетита. Палмитолеиновата киселина подпомага разграждането на мазнините и предотвратява натрупването им.
Ядките макадамия съдържат голямо количество протеини, които са основен градивен компонент на мускулите и съединителните тъкани в телата ни. Протеините са градивна част на кръвта и имат основно значение за здравето ни.
Ядките макадамия съдържат 7% фибри, които са комплекс от въглехидрати – разтворими и неразтворими. Фибрите помагат да се чувстваме по-сити и за по-дълго време, подобряват храносмилането и всякакви други състояния, свързани с него.
Макадамия съдържа значително количество фосфор, който играе важна роля в минерализацията на костите и зъбите, също така в транспорта на важни хранителни вещества и абсорбцията им. Макадамия съдържа също манган, който помага за по-бавно остаряване на тъканите.
Подпомага здравето на мозъка и нервната система. Съдържащият се мед в ядките, е причината след консумацията им, нервната ни система да се чувства по-добре.
Хранителна информация в 100 гр макадамия:
Калории – 718 kcal, Общо мазнини – 76 гр; наситени – 12 гр; полиненаситени – 1,5 гр; мононенаситени – 59 гр
Холестерол – не съдържа, Натрий – 5 мг, Калий – 368 мг, Калций – 85 мг, Желязо – 3,7 мг, Магнезий – 130 мг, Витамин С – 1,2 мг, Витамин В6 – 0,3 мг
И още ползи: Тъй като в макадамията няма глутен, тя е идеална храна за безглутенови хранителни режими, които са полезна алтернатива при пациенти с цьолиакия.
За физически активните хора, както и за подрастващите и тези в напреднала възраст, ядката осигурява всички есенциални аминокиселини. Това я прави и добра част от менюто ви, ако сте избрали вегетарианския начин на живот или спазвате пости.
Съдържанието на калий, фосфор и магнезий е достатъчно високо, за да поставите макадамията на първо място в списъка си за пазаруване.
Достатъчните калории, безценните антиоксиданти, балансираните белтъчини и фибрите осигуряват часове ситост и правят ядката отличен избор за дълги преходи в планината, идеална закуска за заети майки и претоварени с учене студенти.
Ако спазвате режим за намаляне на теглото, препоръката е да ограничите приема на макадамия до 30 – 40 гр дневно и да я прибавяте към салати, зеленчуци на пара, като съставка в сосове и като заместител на брашно в рецепти за сладкиши. Ако търсите нова идея за здравословна парти храна – класическата комбинация между бял шоколад и макадамия може да се приготви за секунди! Редовната употреба на макадамия помага на организма да се избави от токсините, нормализира обмяната на веществата, намалява риска от появата на хипертония и укрепва имунитета.
Маслото от тези ядки – то е изключително ценно: попива идеално в кожата, овлажнява я, омекотява и подхранва, затова се използва при направата на кремове, маски, лосиони, шампоани, балсами, червила и др. В състава на маслото влизат повече от 80% ненаситени мастни киселини, подобни на мазнините в кожата ни. Именно затова продуктът намира широко приложение в козметиката, без употребата му да води до странични ефекти и алергични реакции.
Маслото от макадамия се използва при лечението на алергии, помага за зарастване на рани, за лечение на изгаряния, кератози, фотодерматит, хиперпигментация, използва се в козметиката, възвръща младостта и красотата на кожата. Антицелулитните средства с това масло са изключително ефективни.
Един интересен факт: макадамията е много полезна за хората, но за кучетата е отровна.
Върху човека действието е различно: консумацията на ядките намалява главоболието при мигрена, облекчава протичането на ставни и костни заболявания (остеопороза, артрит), лекува хиповитаминоза, ангина, забавя развитието на туморите. Ядките имат антиоксидантни свойства, полезни са при заболявания на кръвоносните съдове. Въпреки високата си калоричност, ядките предпазват от развитие на сърдечно-съдови заболявания, помагат за отслабване, защото извеждат от организма вредния холестерол.
Статията подготви Димитринка Станчева